Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. XI, 46 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, VIII, 1292, p. 110)
source date: [850 circa] [La datazione approssimativa del preceptum è resa possibile in quant
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

pp. 107-108: (…) SiconolfusDei providentia Langobardorum gentis princeps per rogum Siconis thesaurarii sui concesserat Radechis castaldei filii Moncolani inter aliud terra vacua inter murum et muricinum de hac noba Salernitana civitate: ipsa terra in longitudine passi septuaginta ab ipsum diffusurio qui exit de intus curte sancti Michaeli per ipsum murum adveniente ab inde contra sacrum suum palatium una cum [turre que erat] in ipsu muru prope ipsa posterola in capu de ipse scale et in latitudo ab eodem de muro usque in ipso muricino, et a fore ipso muricino per exinde mensura usque ad mare pro eo quod ipse Radechis eidem domni Sicenolfi dederat unam curtinam valentem solidos mille que pro salvatione gentis et terre sue direxerat salutem in Franciam ad ipsum imperatorem, sicut ipso praeceptum continet, quod scriptum est per Toto notario et ab utile annulo est sigillatum.

p. 110: (…) Siconolfus Dei previdentia Langobardorum gentis princeps per rogum Siconis thesaurarii sui concesserat Radechis castaldei filii Moncolani inter alia terra vacua inter murum et muricino de hac noba Salernitanam civitatem ipsa terra in longitudine passi septuaginta ab ipsum difusurio qui exiit de intus curte sancti Michaeli per ipsum murum advenientem ab inde contra sacrum suum palatium una cum turre que erat in ipsum murum prope ipsa pusterola in capu de ipse scale. et in latitudo ab eodem muro usque in ipsum muricino et a fore muricino per eadem mensura usque ad mare pro eo quod ipse Radechis eidem domni Sicenolfi dederat unam curtinam valientem solidos mille que pro salvationis gentis et terre sue direxerat salutem in Francia ad ipsum imperatorem, sicut ipso preceptum continet, quod scriptum est per toto notario et ab utile anulo est sigillatum.

Editions: CDC, VIII, n. 1292, pp. 107-108, 110 (source of the text reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1131.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/2E29FAE474A541BEC125735E003610BD!opendocument&vs=DPR

Il diploma, inserto in due differenti cartule del 1038, a loro volta trascritte in questo documento del luglio 1059 (CDC, VIII, n. 1292), è emesso dal principe longobardo di Salerno Siconolfo. Considerando le minime varianti lessicali delle due trascrizioni, si procede soltanto alla marcatura della prima in ordine di lettura.