Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, pergg. I, 109; I, 111 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, v. infra)
source date: [902 February - 902 July] [Il terminus post quem è rappresentato dalla datazione
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

1) Perg. I, 109, inserto (CDC, I, n. 114, p. 143 - a. 902 June): (…) Memoratorium factu a nobis Angelus presbiter et abbas et Nantari advocator meus, de eo quod in presentiam Landenolfi et Pandoni gastaldei causavit noviscum Iohannes atrianense, qui modo Ioannocci vocatur filius idem Iohanni qui vocatur Gannaepiscopus, ut ego teneret rebus qui fuit Ursi filius Radeprandi de locum Nobara finibus Nuceria, quod illius Iohanni a palatio per brebem sigillatum concessum fuit. Unde in eadem presentia brebem illut ostedit et relectus est.

2) Perg. I, 111, inserto (CDC, I, n. 116, p. 146 - a. 902 August): (...) Dum in sacratissimo Salernitano palatio, astantibus nos Andreas abbas et electus ad singulis audiendum vel diffiniendum causas, tunc nostris presentiis coniunti, adessent Angelus presbiter et abbas monasterii Sancti Maximi, qui situs est intus Salernitanam civitatem, unaque cum Nantari advocatorem suum ad faciendum finem cum Iohannes Atrianense filius idem Iohanni qui vocatur Gannaepiscopus, de ipsam rebus quas ipse Angelus abbas ad suam proprietatem tenes, qui est rebus ipsa in locum Nobara finibus Nuceria qui fuit Ursi filius Radeprandi, unde iam ante os dies cum ipso Iohannes plurima habuerunt causationes, pro eo quod ipse Iohannes spetutum illos habebat a palatio per brebem sigillatum.

Editions: CDC, I, n. 114, p. 143; I, n. 116, p. 146 (both texts are reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1133.

1) http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/9189739B8D1B12CDC125723F00709AD9!opendocument&vs=DPR

2) http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/3AC987758F216785C125723F00717F2D!opendocument&vs=DPR

La scarna notizia del brebe sigillatum è contenuta in un memoratorium del luglio 902 e in un giudicato dell'agosto 902, relative a una lite tra il monastero di S. Massimo di Salerno, vincitore della contesa, e un certo Iohannes Atrianensis filius idem Iohanni qui vocatur Gannaepiscopus circa alcuni beni in locum Nobara, nel territorio di Nocera. Si condividono le osservazioni di Taviani Carozzi circa la datazione dell'atto in quanto la procedura prevedeva che fosse la carta più antica a vincere in processo, cioè quella presentata dall'abbate di S. Massimo, emessa nel febbraio 902 (et scripto ille ibidem ostedit et relectus est: (…) hemmissum in undecimo anno principatus domni Waiferii principis de mense februario quinta indictione, scripto erat per Ursus notarius et alii idoneis hominibus manibus suis ibidem scripti erat), che consente pertanto di datare il brebe sigillatum tra febbraio e luglio 902, cfr. Taviani Carozzi 1991, II, p. 1134. Si procede soltanto alla marcatura della seconda trascrizione in ordine di lettura, più dettagliata rispetto alla prima.