Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. II, 47 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, I, 174, pp. 224-225)
source date: [923 July] [Il terminus post quem del luglio 923 è rappresentato dalla datazione
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno quintodecimo principatus domni Gisolfi princips, mense maius, quinta indictione. Quadam vero die, dum superius domnus princeps secundum glorie dingnitatis sue residente sacratissimo Salernitano palatio, et ante eius vestigiis astantibus Lando gastaldeus et Moncola iudex et aliis novilibus, tunc in eadem presentia venerunt idest Petrus natibus Francorum fines, seu nec non et ibidem venit Adelchisi presbiter et abbatis ecclesie Sancti Maximi, quem domnus Guaiferius princeps a novo fundamine construxit intus hanc Salernitanam cibitatem, unaque cum Alderissi notarium advocatorem suum, et continuo ipse quidem Adelchisi presbiter et abbas, una cum ipso advocatorem suum causare ceperunt adversus ipsum Petrus dicentes: "hic iste Petrus, qui vestris adest presentiis, tenet rebus in locum Nucerie, qui fui Iohannelgari monacho filius Iohanni, que in eadem sanctam ecclesiam offertum fui per ipsum Iohannelgari et per ipsa uxor eius et per Iohannes clericus filius eius". Cum quo ipse Petrus unaque cum Guaiferium gastaldeum advocatorem suum taliter adversus se causantes audierunt, responsum retdiderunt dicentes: "Verum est, ut rebus ipsa tenere", pro qua dicebant a Palatio ei concessa fuisse; et statim in eadem presentia ipse quidem Petrus ostendit ibidem unum preceptum (…)

(...) et dum relectus est ipse preceptum, continebant qualiter domnus Guaimarius princeps, per rogum Guidoni comitis et theusaurarii fratri suo, concesserad eidem Petri omnis rebus ipsius Iohannelgari de predicto locum Nucerie (…)

Editions: CDC, I, 174, pp. 224-225 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 15, p. 745 [253]*.

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1134.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/5FB2117536EFAB3AC125724000686ED9!opendocument&vs=DPR

La notizia del preceptum, emesso dal principe longobardo di Salerno Guaimario II, è contenuta in un giudicato dibattuto nel maggio 923 tra il monastero di S. Massimo di Salerno e un certo Pietro, natibus Francorum fines, circa alcuni beni siti a Nocera, di proprietà del Palazzo in quanto, probabilmente, erano stati confiscati al proprietario, oppure questi era morto senza eredi; l'atto è redatto dal notaio Alderissi.