Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, A. M., perg. A, 9 (ed. De Donato 1958-1959, p. 121, tavv. 7-8)
source date: [959 March] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris Iesu Cristi. Concessimus nos Gisolfus, Dei previdentia Langobardorum gentis princips, pro amore omnipotenti Deo et ob mercedem anime nostre, quam etiam pro salbatione gentis nostre et patrie, in ecclesia Sancti Maximi, quod domnus Guaiferius princeps, qui fuit visabio meus, intus hanc Salernitanam cibitatem in [c]urte sua a nobo construxit fundamine, in quo nunc modo Petrus veneravilis abba regimen tenere videtur, omnis rebus ex mortuorum seu nostri sacri Palatii quomodocumque pertinentes de quantum quantoque imfra, vel coniunctum est cum rebus prefate ecclesie, tam quod ipsa ecclesia exinde possidentes est, seu de quantum quantoque cum rebus eius coniunctum vel imfra esse dinoscitur, quomodocumque sacri nostri palatii est pertinentes, totum et integrum cum omnia imfra se habentibus cum proprie finis et vice de via sua, et cum omnibus suis pertinentiis, trasactibus nomine funditus illut in prefata ecclesia concessimus. in ea videlicet ratione, ut amodo et deinceps per hoc nostrum r[o]boreum preceptum ea que prelegitur, pars ipsius ecclesie omni tempore haveat et possideat, et omnia quicquid boluerit, exi<n>de faciat et a nullo ex nostris iudicibus, i sunt comitibus, castaldeis, vel a quibuscumque agentibus, habeat pars ipsius ecclesie aliqua requisitione exinde, set perpetuis temporibus securiter illut habeat atque possideas in suprascripta ratione. Quod ver[o] pre[ceptu]m ex iussione suprascripte gloriose potestatis scripsi ego Smaracdus notarius. Actum in sa[cro] Salernitano palatio de anno vicesimo sexto eius principatus, MENSE MARTIUS, INDICTIONE SECUNDA. (SI)

Editions: CDC, I, 202, pp. 260-261; De Donato 1958-1959, p. 121, tavv. 7-8 (trascrizione) (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 20, p. 747 [254]*; Voigt 1902, n. 95; API XV/62, tavv. 7-8.Fac simile: API, XV/62, tavv. 7-8.

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1135.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/DCD52858B7D95EAFC1257240007365B0!opendocument&vs=DPR

Il preceptum è emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo I.