Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. IV, 1 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, II, 377, p. 226)
source date: [978 May - 981 March] [Il documento è datato con gli anni di governo di Pandolfo
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(…) scriptum sigillatum quod (…) continebat, qualiter domnus Paldolfus et Paldolfus principibus concesserat Ligori Atrianense filio quondam Iohanni terra vacua in ipsa ripa de intus hanc Salernitanam pertinentem Palatio in vico sancte Trefomee a super casa eius per finis: ab oriente fine eius et Leoni germani sui, et per ipsa fine saliente usque ipsa ripa maiore: a septentrionalis fine ipsa ripa: ab occidente similiter fine eius: a meridie fine Iohanni Atrianense qui dicitur Spiczacanzone et de germano eius; cessante a casa eorum pedes quadtuordecim, et per eadem fine exiente et coniungente ad fine ipsius Ligori, per ipse finis inclitum illut ipsius Ligori concesserat; (…)

Editions: CDC, II, 377, p. 226 (source of the text reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1136.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/12F2ABB74E0CBF5BC1257332002EF8D1!opendocument&vs=DPR

Lo scriptum è emesso dai principi longobardi Pandolfo I e Pandolfo II.