Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, A. M., perg. A, 16 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, III, 470, pp. 16-17)
source date: [994 June]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos Iohannes et Guaimarius viri gloriosissimi, dibina largiente clementia Langobardorum gentis principes, concessimus tibi Andree beneravili abbati monasterii vocabulo Sancti Magni, quod constructu est in loco Turano actus Lucanie pertinentem principatui nostro Salerno, cum casis et cellis, et codices, et pannos, et animaliis, totum pertinentem prefati monasterii, seum et vineis, et terris bacibe, et silbis, et castanietis, totum pertinentem iamdicto monasterio, et cum ecclesiis videlicet sibi subgectes, Sancto Primo de Caninclo, het Sancto Fortunato, et Sancta Maria de Campo Rubo, et Sancta Maria da li Pluppi per as fines: a partem orientis incipientem ab ipsa serram de ipsa via de Cilento et descendit ad ipso flubio qui descendit in fines Sancti Felicis, et per ipso flubio de ipsa molina et vadit in flubio de Lustram, et rebolbentem in partem septemtrionis, et salientem per ipso flubio de Lustram et badit in ipso flumicellum qui descendit de Sancto Flaviano usque in fine Sancti Flaviani, et salientem per ipsa fine Sancti Flaviani per ipso ballone et salit in ipso cilio montis, et vadit in ipsa via que badit a Cilento, et descendit in fine de Batollisi, et pergit per ipsi termiti per ipsa fine de Batollam et badit in ipsa via que benit de Batullam, et rebolbente in pars occidentis per ipso ballone iuxta ipsa via et descendit in ipso flumicellum et salientem in ipso Castellerzum Batullam, et pergit rectum per ipso serrumcello usque in via que pergit ad Sanctum Archangelum, et rebolvente per ipsa via usque in ipso ballone unde aquam decurrit, et rebolbentem in partem meridie, et salientem in via que pergit a Cilentum et quomodo ascendit per ipsa via had ipsa fontana, et pergit per ipsa via usque in ipso plano de Castello Milillam, et ascendit per ipsa via de ipsa serram usque in ipse Petrem priori fines: pariterque concessimus tibi iamdicto Andree abbati molina que pertinet eidem monasterio et constructa sunt in ipsi fluviis, cum trasita et exita ad ipsa molina. Hec namque omnia suprascripta tibique Andree abbati concessimus ad securiter et firmiter illud ad abendum, dominandum, possidendum adque frudiandum tu et successores tui omni tempore, et de ipso frudio omnia faciatis quodcumque bolueritis, et de terris et silbis eidem monasterii pertinentem ... de vineis, licentiam habeatis exinde dare ad laborandum et frudiandum ad omines pro pars eidem monasterii, in ea quidem videlicet ratione, ut non fiat subtracto de ipso monasterio, et neque ad nostris iudicibus, comitibus, castaldeis vel ministeribus abeati exinde aliquam requisitionem, set omni tempore securo nomine illud abeatis et possideatis, adque dominetis seum frudietis in iamdicta ratione absque omnibus puplicis requisitionibus aut cuiquam ominibus. De anno undecimo principatus domni Iohannis gloriosi principis et sexto anno principatus domni Guaimarii eius filio gloriosi principibus, mense iunio, septima indictione.

Editions: CDC, III, 470, pp. 16-17 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 32, p. 751 [258]*.

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1137.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/81F94FFC9C8787A7C125725B003DE50C!opendocument&vs=DPR

Il preceptum è emesso dai principi longobardi di Salerno Giovanni II e Guaimario III, ma sussistono dubbi riguardo alla sua autenticità poiché si tratta di un documento infectum: manca la roboratio, l'ordine di scrittura del sovrano e la dichiarazione dello scrittore del documento, che per questo rimano anonimo (cfr. Taviani Carozzi 1991, II, p. 1137).