Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, A. M., perg. A, 22 (ed. De Donato 1958-1959, p. 122, tav. 9)
source date: [1005 July] [L'era del principato di Guaimario III è computata a partire dalla d
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris nostri Iesu Cristi. Nos Guaimarius, divina opitulante clementia, Langobardorum gentis princeps, pro amore omnipotenti Deo salutisque anime hac patrie nostre salvationes, quam et per postulationem Purpure principiss[e] dilecte coniugi nostre, concedimus et confirmamus tibi Luca abbati monasterii Sancta Barbara, qui dedicatum est in pertinentia de Nobe finibus Salernitanis, cum omnibus rebus pertinentes ipsius monasterii, et cum molinum qui dedic[atum] est in flubio de ipsa Bruca, et cum ipso castanietum qui est in pede de monte qui vocad Teborio, et cum ipsa cesina qui est ulter ipso flubio quod roncare fecit Cosma abbas antecessore vestro. Ideo, ut diximus, inclitum ipsum monasterium cum omnis terris et vineis seu silbis et iam dictum castanietum, et predictum molinum vobis concessimus, cum omnibus infra se abentibus omnibusque suis pertinentiis et cum vice die <sic> biis suis securiter vos diebus vite vestre illut abendum, dominandum dominandum <sic>, possidendum et omnia de ipso frudium faciendum que volueritis. et ha nostris iudicibus, comitibus, castaldeis, vel a quibuscumque agentibus, nullam exinde patiamini molestationes, set amodo et omnibus diebus vite vestre per hoc nostrum roboreum preceptum predicto monasterio cum omnia suprascripta, et cum omni sua pertinentia, securo nomine abere et possidere valeatis in iam dicta ratione. Quod vero preceptum concessionis ex iussione supradicte potest[a]ti scripsi ego Romoaldus in sacro palatio in anno septimo decimo principatus supradicti domni Guaimari gloriosi principis, DE MENSE IYLIO, INDITIONE TERTIA. (SI)

Editions: CDC, VI, 896, p. 38 (attribuito al 1035); De Donato 1958-1959, p. 122, tav. 9 (trascrizione) (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 33, pp. 751-752 [258]*; Voigt 1902, n. 99; API XV/62, tav. 9.Fac simile: API, XV/62, tav. 9.

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1137.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/540EE96519B06765C12573D80054DD5A!opendocument&vs=DPR

Il preceptum è emesso dal principe longobardo di Salerno Guaimario III.