Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. VIII, 60 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, VI, 931, p. 89)
source date: [1015 - 1018 September] [Il documento inserto non fornisce dettagli sulla sua re
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(…) Nos Guaimarius et Iohannes divina protegente clementia Longobardorum gentis principes concessimus vobis Iohanni, et Petro, et Urso, qui estis germani et filii quondam Leonis, et Iohannes filius quondam Guisonis, qui estis congnati et fideles nostri, terras et vineas in loco qui vocatur Ancilla Dei, actus Lucanie, pertinens sacro nostro Palatio actusque principatus nostri per hos fines incipiens a via saliens per balloncellum, unde aqua viva decurrit, et revolvens per cilium et pescora et perveniens in balloncello qui vocatur Sisimbrius, unde similiter aqua viva decurrit, et pergens usque in balloncellum qui dicitur Porcili, et exiens in via que coniungitur in alio vallone, qui dicitur Nucelletum, et per ipsum ballonem ascendens usque in limitem qui ibidem positus est, et iterum revolvens per iamdictum limitem et pergens ad aream antiquam, ubi tria pescora, sunt, et descendens in via que vadit ad Pontem, qui vocatur Perratum, et pergens per ipsam viam et coniungens in ballone qui dicitur de Nucellitu, et descendens per iamdictum vallonem et coniungit in via que vocatur de Corno, et salit per illorum clausuras et coniungit in via que est prior finis.

Editions: CDC, VI, 931, p. 89 (source of the text reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1139.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/2440E84D542F9058C12573D90036E5D2!opendocument&vs=DPR

Il preceptum è emesso dai principi longobardi di Salerno Guaimario III e Giovanni III.