Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. XI, 46 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, VIII, 1292, pp. 108-111)
source date: [1032 March or May] [1059 July]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

pp. 108-109: (…) In nomine domini Dei eterni salvatoris nostri Iesu Christi. Guaimarius divina protegente clementia Langobardorum gentis princeps concedo tibi Petri comiti thio et referendario nostro per postulationem Laidolfi comitis socero nostro terra vacua ad mare a foras murum nostre civitatis Salerno que est per has fines et mensuras. A parte occidentis erga ipso diffusurio quod exiet de intus curte sancti Michaelis usque ad litore maris erga mare, in parte orientis passi decem et octo et saliente a mare in parte septemtrionis usque muro nostre civitatis et erga ipso muro usque in priore fine unde exiet aqua de ipso supradicto diffusurio, passi decem et octo. hec vero terra tibi tuisque heredibus concedimus ut faciatis in ea edificium qualiter bolueritis, et potestatem habeatis vos in ipso muro apprehendere et rumpere, ut posterola ibi habere debeatis ad ingrediendum et regrediendum exinde cum vestris congruitatibus; simulque potestatem habeatis in predicta terra edificia in altum levare et operare qualiter volueritis. et neque a nostris comitibus, iudicibus, castaldeis vel a quibuscumque hagentibus habeatis aliquam contrarietatem exinde vel requisitionem; sed faciatis de predicta nostra concessione vos et vestros filios et heredes quicquid volueritis absque omnibus puplicis requisitionibus. textum vero huius firme ac stavilis nostre concessionis scribere precepimus te Truppoaldum abbatem et scribam nostri sacri palatii, anuloque nostro insigniri iussimus, de mense martio, concurrente indictione quintadecima, anno deo propitiante nostri principatus quartodecimo.

pp. 110-111: (…) In nomine domini Dei eterni salvatoris nostri Iesu Christi. Guaimarius divina protegente clementia Langobardorum gentis princeps, concedo tibi Petri comiti thio et referendario nostro per postulationem Laidolfi comitis socero nostro terra vacua ad mare a foras murum nostre civitatis Salerno que est per has fines et mensuras: a parte occidentis erga ipso difusurio, quod exiet de curte sancti Michaelis usque ad litore maris, et erga mare in parte orientis passi decem et octo; et saliente a mare in parte septemtrionis usque muro nostre civitatis et erga ipso muro usque in priore fine unde exiet aqua de predicto difusurio passi decem et octo. Hec vero terra tibi tuisque filiis et heredibus concedimus ut faciatis in ea edificium qualiter volueritis. et potestatem habeatis vos in ipso muro apprehendere et rumpere, ut posterola ibi habere debeatis ad ingrediendum et regrediendum exinde cum vestris congruitatibus; simulque potestatem habeatis in predicta terra edificia in altum levare et operare qualiter volueritis. et neque a nostris comitibus, iudicibus, castaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam contrarietatem exinde vel requisitone; sed faciatis de predicta nostra concessione vos et vestros fllios et heredes quicquid volueritis absque omnibus puplicis requisitionibus. Textum vero huius firme ac stabilis nostre concessionis scribere precepimus te Truppoaldum abbatem et scribam nostri sacri palatii, annuloque nostro insigniri iussimus, de mense magio concurrente indictione quintadecima, anno Deo propitiante nostri principatus quartodecimo.

Editions: CDC, VIII, n. 1292, p. 108-109, 110-111 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 40, pp. 755-756 [261]*; Voigt 1902, n. 106 (che data erroneamente la carta in cui il preceptum è stato trascritto al 1050 invece che al 1059); . Fac simile: .

Voigt 1902, n. 106; Taviani Carozzi 1991, II, p. 1140.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/2E29FAE474A541BEC125735E003610BD!opendocument&vs=DPR

Il preceptum, che portava il sigillo cereo del principe Guaimario IV, fu inserto in due differenti cartule del 1038, a loro volta trascritte in questo documento del luglio 1059 (CDC, VIII, n. 1292). Considerando le minime varianti lessicali delle due trascrizioni, si procede soltanto alla marcatura della prima in ordine di lettura. Va segnalato che i due scrittori riportano una differenza nella formula di datazione: il preceptum inserto nella prima cartula risulta emesso a marzo, mentre quello nella seconda a maggio: non avendo elementi per preferire l'una o l'altra versione (nel caso di errore di copia), né per sostenere che uno dei due sia stato effettivamente emesso un mese più tardi (come conferma del precedente), la datazione qui attribuita tiene conto di entrambe le formule. E' inoltre probabilmente per tale ragione che Voigt data il documento al mese di maggio e Taviani Carozzi al mese di marzo.