Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. X, 104 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, VII, 1230, pp. 295-297)
source date: [1055 June] [1056 June]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Sancte et individue Trinitatis. Gisulfus divina favente clementia Longobardorum gentis princeps. Nostras ad Dominum tendere preces confidimus, si dignas petitiones nostrorum fidelium non contempnimus, et eosdem fideles nostro beneficio nobis fore credimus fideliores et in nostro servitio promptiores, et ceteras ea que benefecerimus arbitratos fidelius nostris obedire preceptis. Idcirco, per interventum domne Gemme principisse karissime genetricis nostre, confirmamus vobis Petro clerico filio quondam Desidei, et Amato filio quondam Amati, et Iohanni, et Petro, et Romoaldo filii quondam Petri vicecomitis, et Desideo notario filio quondam Romoaldi, et Petro notario filio quondam Mansonis, et Romoaldo filio quondam Romoaldi notarii, et Petro filio quondam Urso, et Iohanni Balvensi filio quondam Maraldi dilectis fidelibus nostris integras terras vobis pertinentibus foris hac civitate in loco Tusciano illa pars ipso fluvio per gradum successionis, et per nostras rationes, quas actores nostre rei publice iniuste abstulerunt actenus vobis, ex quibus primam peciam, intra quam ecclesia Sancti Blasii constructa est, per fines et mensuras: a parte occidentis finis via, et passi ducentos; a parte septemtrionis est finis via, que pergit iuxta res ecclesie Sancti Vincentii, et passi ducentos octaginta sex; a parte orientis est finis via, et passi ducentos triginta; a parte meridie est finis terram nostram, et passi ducentos septuaginta. Secunda est in eodem loco, ubi proprie Capilluti dicitur, per finis et mensuras: a parte orientis finis via que ducit ad Sanctum Sterum, et passi quingentos octoginta; a pars meridie est finis terra nostri sacri palatii, et passi ducentos triginta sex; a parte occidentis est finis via, et passi quingentos viginti; a parte septemtrionis sunt passi decem. Tertia est in eodem loco per fines et mensuras: a parte septemtrionis est finis via, et passi ducentos nonaginta octo; a parte occidentis est finis via, que est inter hanc terram et terram Sancti Petri, que in eodem loco constructa est, et pertinet nostro sacro palatio, et passi centum octoginta; a parte meridie finis via antiqua, que dicitur da la Antennara, et passi centum triginta duo; et revolvit in ipsam partem meridie per ipsam viam passi nonaginta octo; et revolvit in parte orientis secus res ecclesie Sancti Petri, que pertinet suprascripti nostri sacri palatii, passibus nonaginta sex; et revolvit in ipsa parte meridiei erga res ipsius ecclesie, passibus centum quadraginta; et revolvit in ipsa parte orientis rectum erga res suprascripti nostri sacri palatii, passibus centum viginti; et revolvit in parte meridie rectum erga res ipsius nostri sacri palatii passos centum triginta; et revolvit in ipsa parte orientis iuxta res ipsius sacri nostri palatii, rectum pergente usque in illum locum quod dicitur Bolutabblo de li Capilluti, passibus trecentos quattuor. Ab ipsa parte orientis est finis via, et rectum mensurati intra ipsam terram prope ipsam viam, passos ducentos quadraginta; et revolvit in parte quasi occidente iuxta res nostras, passibus trecentos decem et octo; et revolvit in parte septemtrionis erga res nostras, passi sexaginta sex; et revolvit in ipsa parte occidentis erga res tua Petri clerici, passibus octoginta; et revolvit in ipsa parte septemtrionis secus res tua Petri clerici, passi septuaginta septem; et revolvit in ipsam partem occidentis iuxta, res tua Petri clerici, passibus triginta octo; et revolvit in ipsa parte septemtrionis usque suprascriptam primam finem erga res tua Petri clerici passibus centum triginta cum omnibus que intra eas sunt cunctisque eorum pertinentiis et cum vice de ipsis viis. Ea ratione, ut integras suprascriptas terras per suprascriptas fines et mensuras iusto passu hominis mensuratas, semper sit in potestate nostra, et heredum nostrorum, et sic ex ipsis terris vos et vestri heredes portiones habeatis, quemamodum vobis pertinet per vestras rationes, et faciatis ex eis vos et vestri heredes, quod volueritis. Et neque a nostris iudicibus, comitibus, castaldeis, neque a quibuscumque actoribus nostre reipublice, quolivet tempore vos et vestri heredes habeatis ex hoc, quod vobis confirmamus, sicut suprascriptum est, aliquam contrarietatem. sed in perpetuum illud vos et vestri heredes securiter habeatis et faciatis ex eo vos et vestri heredes quod volueritis. Textum vero huius confirmationis scribere precepimus te Truppoaldum abbatem et scribam suprascripti nostri sacri palatii, anno nobis a deo concessi principatus quartodecimo, mense iunio, concorrenti indictione octaba.

Editions: CDC, VII, 1230, pp. 295-297 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 56, pp. 762-763 [266]*.

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1147.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/0359DCEFE1329265C125724800596873!opendocument&vs=DPR

Il preceptum, utili anulo insignitum emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo II, è stato trascritto integralmente in un atto di vendita del giugno 1056, avente ad oggetto le stesse terre e del quale si producono duas cartulas unius tenoris.