Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. XI, 113 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, VIII, 1361, p. 261)
source date: [1040 November] [L'indizione non è espressa, ma è probabile che fosse calcolata
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Il seguente preceptum, inserto in un giudicato del dicembre 1063 dibattuto in sacro Salernitano palatio, coram presentia domne Gemme principisse, tra Abalsamus, abate del monastero di S. Mango e Golferius filius quondam Radoaldi, era utili anulo sigillatum:

(…) Domnus Guaimarius princeps Salerni et Capue et dux Melfitanorum et Sirrentinorum concesserat Andree abbati suprascripti monasterii integrum unum molinum et duas partes de alio molino unde heredes Iohannis filii Grimoaldi habebant tertiam partem et erant amba ipsa molina in fluvio Lustra et fuerant ipsius Iohannis filii de Sele, et totam conquisitionem quam in Persicito habuerat ipse Iohannes videlicet de nobem sortibus unam et sociam ipsius Iohannis de castaneto in loco Sulco et casam quam habebat in castello Cilento. He autem omnia suprascripta ipsi Andree abbati et in predicto monasterio concesserat ad habendum ille et eius successores omni tempore et facient exinde pars predicti monasterii quod voluerit absque omnibus puplicis requisitionibus. Tantummodo diebus vite Cenede eius et in predicto monasterio non concesserat quartam quam in predicta hereditate habebat quam fuerat uxor ipsius Iohannis. post mortem autem illius Cenede redeat in ipso monasterio quartam illius absque cuiuslibet contrarietate vel requisitione sicut ipsum preceptum continet. Scriptum per Truppoaldum abbatem, anno vicesimo tertio principatus ipsius domni Guaimarii Salerni et tertio anno eius principatus Capue ac secundo anno ducatus eius Amalfis et Sirrenti, mense nobembri, concurrente iamdicta indictione.

Editions: CDC, VIII, 1361, p. 261 (source of the text reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, II, pp. 1140-1141.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/F08B9BC70878C866C1257364004BE6D5!opendocument&vs=DPR

Il preceptum è emesso dal principe longobardo di Salerno Guaimario IV.