Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, A. M., perg. A, 28 (ed. De Donato 1958-1959, pp. 170-171, tav. 22)
source date: [1043 December] [Indizione bizantina.] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI DEI ETERNI SALVATORIS NOSTRI IESU CHRISTI. VUAIMARIUS ET GISULFUS divina faven[t]e [c]lementia Langobardorum gentis principes et duces. Pro amore omnipotenti Deo et nostrę sal[uti]s animae [con]cedimus tibi Iohanni venerabili abbati ecclesia vocabulum Sancti Angeli, quę sita est in monte qui vocatur Coraci [cum ter]ris [et] vineis et casis et cum omnia que ipsi ecclesie habere videntur; et est terra ipsa, ubi predicta ęcclesia sita est in omni parte passus quingentos, iusto passu hominis mensurati. sic tamen ut tu iam dictus Iohannes abbas Sancti Archangeli omnibus diebus vite suę praefatam ecclesiam Sancti Angeli tenere debeas, et dominare, et possidere, et frudiare, cum omnia infra se habentibus [omni]busque sibi pertinentibus. Seu et concedimus tibi supranominati Iohanni venerabili abbati monasterii Sancti Archangeli ecclesia vocabulum Sancti Martini, quę sita est in finibus Lucanie, ubi ad Sala dicitur, cum terris et vineis et cum omnia infra se habentibus per has fines: a parte orientis fine aqua, quae decurrit per ipso gualdu et saliente per ipso ballone et pergente usque in serra, et revol[ve]nte per ipsa serra et coniungente in ipso ballone, unde periens aqua decurrit, et descende[nte] per ipso ballone et coniungente i[n ip]so ballone, qui est priore fine. pre[fa]ta vero ecclesia cum omnia infra se habentibus et cum omnia qual[iter] superius legitur tibi [con]cedim[us omnibus diebus] vite tuę absque cuiuslibet contrarietatem vel requisitjonem. Ita tamen ut aliquando non s[i]nt hęc omnia sub [ducatu et] sub prin[cipatu nostro ………]. Et neque a nostris iudicibus, [com]itibus aut a quibuscumque agentibus abeatis exinde aliquam molestatjonem. Textum vero huius concess[ionis scripsi ego Truppoa]ld[us a]bb[a]s et scribamsacri Salernitani palatji. Anno vicesimo sexto principatus Salerni domni nostri [Guaijmarii [gloriosissi]mi pri[ncipis] et sex[to a]n[no] principatus eius Capue et quin[to] anno ducatus illius Malfis et Syrrenti et secundo anno suprascriptorum principatuum et ducantuum domni [Gi]sulfi [gloriosi] principis et ducis filii eius et secundo anno ducatus illorum Apulie et Calabrie, MENSE DECEMBRI CONCURRENTE I[NDI]CTIONE DUODECIMA. (SD)

Editions: CDC, VI, 1030, p. 249 (con molte lacune, soprattutto nella seconda parte del documento, là dove la pergamena è in pessime condizioni di conservazioni e l'inchiostro è più evanito); De Donato 1958-1959, pp. 167-169, tav. 22 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, p. 759 [264]*, n. 46; Voigt 1902, n. 110; API, XV/63, tav. 22. Fac simile: API, XV/63, tav. 22.

Di Meo 1795-1819, VII, p. 242; Poupardin 1901, pp. 168 ntt. 1 e 2, 169 nt. 2, 175 nt. 4; Voigt 1902, pp. 13 nt. 3, 27 ntt. 2 e 4, 28, 34-37; Pratesi 1958, p. 208; Taviani Carozzi 1991, II, p. 1144.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/C759C35D7992B921C12573DF00401699!opendocument&vs=DPR

Il preceptum, una falsificazione in forma di originale, è emesso dai principi longobardi di Salerno Guaimario IV e Gisulfo II. Per le caratteristiche della contraffazione, cfr. Pratesi 1958, pp. 208-209; inoltre, come osservato dallo studioso, «la causa del falso è facilmente identificabile nel desiderio di far apparire legittimo ed antico il possesso della chiesa di S. Martino; difficile invece, data l'accurata imitazione della scrittura e l'assenza di elementi intrinseci probanti, determinarne l'epoca, che può tuttavia ragionevolmente collocarsi nel secolo XII, età a cui risalgono altre falsificazioni cavensi», cfr. API XV/63, tav. 22 (commento).