Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. B, 4 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, IX, 96, pp. 295-296)
source date: [1056 July] [1070 August]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(…) In nomine Sanctæ et individue Trinitatis. Gisulfus divina favente clementia Langobardorum gentis princeps. Nostras ad Deum tendere pre[ces] confidimus si dignas petitiones nostrorum fidelium non contempnimus, et eosdem fideles nostro beneficio nobis fore credimus fideliores et in nostro servitio promtiores et ceteros ea que benefecerimus arbitratos fidelius nostris obedire preceptis. Idcirco per interventum domne Gemme principisse karissime genitricis nostre concedimus tibi Audoaldo comiti, dilecto parenti nostro, filio quondam Adelferii comitis, integram aquam de fluvio de loco Veteri et integrum albeum ipsius fluminis et integras ripas ex utraque partium a molino Romoaldi filii Iohannis vestararii et Petri notarii filii Mansonis descendente in partem meridiei usque ad finem rerum de heredibus Mansonis Atrianensis qui dicitur Orfanu, cum omnibus que intra illud sunt cunctisque eius pertinentiis et cum vice de via sua. Ea ratione ut semper sit in potestate tua et heredum tuorum, et liceat te et tuos heredes de eo facere quod volueritis. et neque a nostris iudicibus, comitibus, gastaldeis neque a quibuscumque actoribus nostræ reipublice quolibet tempore tu et tui heredes habeatis ex hoc quod tibi concedimus aliquam contrarietatem, sed in perpetuum illud tu et tui heredes securiter habeatis et faciatis ex eo quod volueritis. Textum vero huius concessionis scribere precepimus te Aceprandum levitam et scribam nostri sacri palatii anno nobis a Deo concessi principatus quintodecimo, mense iulio concurrente indictione nona.

Editions: CDC, IX, 96, pp. 295-296 (source of the text reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1147.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/3A47315516093993C12573050079201E!opendocument&vs=DPR

Il preceptum, emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo II e trascritto integralmente in un successivo atto di trasferimento degli stessi beni dell'agosto 1070, era utili anulo consignatum.