Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. B, 1 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, IX, 99, pp. 309-310)
source date: [1058 September] [Indizione bizantina.] [1070 December]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(…) In nomine Sancte et individue Trinitatis. Gisulfus divina favente clementia Langobardorum gentis princeps. Nostras ad Deum tendere preces confidimus si dignas petitiones nostrorum fidelium non contempnimus et eosdem fideles nostro beneficio nobis fore credimus fideliores et in nostro servitio promptiores, et ceteros ea que benefecerimus arbitratos fidelius nostris obedire preceptis. Idcirco materno affectu commoti, per interventum domne Gemme principisse karissime genitricis nostre, id ipsi genitrici nostre concedimus integrum albeum et flumen de loco Veteri, quod per eum fluit, ab eo loco quo nuncupatur Abissu usque litus maris cum ripis ex ambobus lateribus et cum vice de via sua, ut semper sint in potestate eius et heredum illius et illa et eius heredes licentiam habeant ex eo facere quod voluerint, et quando illa et eius heredes voluerint, licentiam habeant in ipso albeo, quod ei sicut prefatum est concedimus, antepositiones facere et palos in eo et in ipsis ripis figere et congeries facere et habere et ipsum flumen per suas res mutare et molina construere et facere et habere quomodo eis placuerint et sibi suisque heredibus haberent illud cum vice de viis suis et facerent ex eo quod voluerint. Et neque a nostris iudicibus, comitibus, castaldeis neque a quibuscumque actoribus nostre reipuplice quolibet tempore illa et eius heredes ex hoc quod ei sicut suprascriptum est concedimus habeant aliquam contrarietatem, set illa et eius heredes in perpetuum illud securiter habeant et faciant ex eo quod voluerint. Textum vero huius concessionis scribere precepimus te Aceprandum lebitam et scribam nostri sacri palatii anno nobis a Deo concessi principatus septimodecimo, mense septembri, concurrente indictione duodecima.

Editions: CDC, IX, 99, pp. 309-310 (source of the text reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1148.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/D381599AB43F4465C12573050079C98E!opendocument&vs=DPR

Il preceptum, emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo II, è stato trascritto integralmente in una carta dell'agosto 1100 avente ad oggetto gli stessi beni.