Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. XII, 5 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, VIII, 1373b, pp. 294-295)
source date: [1061 January] [1064 February 1]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(…) Alterum ex ipsis preceptis ipsius Mascini, scriptum per Aceprandum lebitam et scribam sacri salernitani palatii, anno nonodecimo principatus suprascripti domni nostri Gisulfi, mense ianuario, concurrente indictione quarta decima, qualiter ipse domnus princeps concesserat et confirmaberat ipsi Mascino clerico et Adelario germanis filiis ipsius Romoaldi et Iaquinto et Ademario germanis filiis ipsius Madelmi et Pantaleoni Atrianensis filii quondam Petri et Urso filio quondam Sergii castaldei et Pulissene filie quondam Alferii que erat uxor ipsius Ursi et Blatte uxoris Petri Granite filii quondam Sergii Atrianensis et Gregorio et Riso clerico germanis filiis quondam Iaquinti clerici et medici omnes res quas eis per illorum munimina et per iustitiam pertinebant habere foris ac civitate in locis Transboneia et Albole et Aqua Palombara et monte de Falerzu et Aqua Iohannis et Caput de aqua et Sabuculu et Fossatu et per fines et vocabula et pertinentia ipsorum locorum cum omnibus que intra eas sunt cunctisque earum pertinentiis et cum vice de viis earum. Ea ratione, ut semper fierent in potestate illorum et heredum eorum, et liceret illos et illorum heredes de eo facere quod vellent. sic tamen ut ex ipsis rebus que indivisa erant unusquisque ex illis et heredes illorum haberent, qualiter per gradum successionis et per suas alias rationes eis habere pertinebat. et omnes res quas ex eis illis per cartulas divisionis et diffinitionis et per alias rationes habere pertinebat semper illi et illorum heredes eas haberent quemadmodum ipse diffinitionis et divisionis cartule et alia ratione continebant. et neque a suis iudicibus, comitibus, castaldeis, neque a quibuscumque actoribus sue reipuplice quolibet tempore illi et illorum heredes haberent ex hoc quod eis, ut suprascriptum est, concesserat et confirmaberat aliquam contrarietatem, sed in perpetuum illud illi et illorum heredes secundum suprascriptum tenorem securiter haberent et facerent ex eo quod vellent sicut ipsum preceptum continet.

Editions: CDC, VIII, 1373b, pp. 294-295 (source of the text reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1150.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/F4D709386ABB322EC1257364004D8286!opendocument&vs=DPR

Il preceptum, emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo II, è stato trascritto in forma compendiata in una carta del 1 febbraio 1064 avente ad oggetto gli stessi beni.