Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. XI, 76 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, VIII, 1323, p. 172)
source date: [1061 September] [Indizione bizantina.] [1061 October]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini. Vicesimo anno principatus domni nostri Gisulfi gloriosi princeps, mense octobri, quintadecima indictione. Dum coram presentia domni Leonis venerabilis abbatis monasterii Sancte et individue Trinitatis quod foris anc civitatem in loco Metiliano constructum est, essem ego Sico comes et iudex, et ibidem adesset Vivo castaldeus filius quondam Petri et ydonei homines interessent.

Ipse domnus abbas ostendens unum preceptum utili anulo consignatum scriptum per Aceprandum lebitam et scribam sacri palatii presente anno et indictione et preterito mense septembri; qualiter ipse domnus princeps concesserat in ipso monasterio et ipsi Vivo terram et casam fabritam que fuerat Petri clerici filii quondam Alfani intra hanc civitatem prope portam que dicitur de la Palma, et terram in quam valneum construendum inceptum habebant et aque que ibi a super surgunt et aliud sicut ipsum preceptum continet.

Editions: CDC, VIII, 1323, p. 172 (source of the text reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1150.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/4B93F1AF575101D3C125735E003B4188!opendocument&vs=DPR

Il preceptum, emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo II e utili anulo consignatum, è stato trascritto in forma compendiata in una carta dell'ottobre 1061 avente ad oggetto gli stessi beni.