Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. II, 5 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, I, 131, pp. 167-169)
source date: [912 November] [Indizione bizantina.] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatori Iesu Christi. Vicesimo septimo anno imperii dominorum Alexandri et Constantini magnis imperatoribus, et tertio anno patriciatus dominorum nostrorum Landolfi et Atenolfi principes, mense nobembrio prima indictione. Ideoque ego Alaissi filio Ymetanci quam et ego Adelgrima uxor eius filia quondam Truppoaldi, vona nostra voluntate unanimiter, sicut nobis congruum est, per vervo et absolutione iamdicti Ymetanci, consentiente mihi ipsius Adelgrime Truppoaldus et Maio clerico germanis meis, et pro firma stavilitate interesset Lodoicus gastaldus et iudex, per hanc quoque cartulam donavimus tibi domni Guaimarii principi Salernitano filio bone memorie idem domni Guaimarii patricio medietatem de casa ipsa fabrita et terra cum pergola et cetrario et alii arboribus, quibus uno teniente esse videntur intus eadem vestra civitate Salernitanam novam ad ortum magnum subtus Porta ipsa, que appellatur de Elino, quibus in integrum infra has fines esse videtur: de una parte fine ipsa casa fabrita, que fuit Traselghisi, sicut sciricidia ex casa ipsius Traselchisi decurrit, de subtus capite fine muro predicte civitatis et pergit in cantone de ipsa casa usque in alio cantone, et perexiente in ipso sciricidio de ipsa casa Leoni abbati, et de alia parte fine ipsa trasenda, sicut serolatum discernit derictu usque ante casa ipsa, que fuit Blati Atranensis, et derictu volbente in ipso cantone de ipsa casa, que fuit Guisoni, de super parte fine ipso parietem de ipse case, que fuerunt Guisoni, et coniungente se in ipsa casa ipsius Traselghisi. infra iste autem finis clausum ipsum cum casa et terra, pergola, viridiarium et arboribus suis, et cum puteum et vice de via carraria, et cum inferius superiusque suis integram medietatem exinde tibi ipsius domni Guaimarii principis donavimus. unde ego ipsa Adelgrima per meum morgincab, quod ipse vir meus mihi legibus firmavit, quartam debui accipere partem; et ideo nec nobis nec cuicumque alteri nullam ex integra iamdictam exinde reservavimus medietatem. et pro confirmandam hanc nostram donationem recepimus inde launegild in persona tua ab Adelchisi clerico launegild maniciones nuscinii pario uno, ea ratione, ut amodo et semper tam tu ipse princeps quam et tuis heredibus supradicta nostra donatione, sicut superius legitur, habere et possidere securo nomine valeatis. unde repromittimus nos qui supra Alaissi et Adelgrima coniux eius, et nos nostrosque colligamus heredes tibi iam nominati domni Guaimarii principis et ad tuis heredibus eadem nostra donatione ab omnibus hominibus antistare et defendere. si non potuerimus, aut si nos ipsis ex ea nostra donatione vobiscum causaverimus, aut qualitercumque eam remobere quesierimus, questio nostra modis omnibus adversus vos exinde vacua sint, et iuxta edicti tenore ferquidum donum cum suis remeliorationibus vobis componere atque restituere placitamus; de colludio autem, si a vos pulsati fuerimus ad sancta dei evangelia, legibus vobis inde satisfaciamus. Et te Accone notario taliter scribere rogavimus. Actum Benevento. + Ego qui supra Alais me subscripsi. + Ego qui supra Imetancus me subscripsi. + Ego Adelchis clericus filius Alais me subscripsi. + Ego qui supra Truppoaldus me subscripsi. + Ego qui supra Maio clericus. + Ego qui supra Lodoicus me subscripsi. + Ego Rato me subscripsi. + Ego Attelguicus me subscripsi. + Ego Castelmannu me subscripsi. + Ego Magelgardus notarius me subscripsi. + Ego Iohannes filius Petri me subscripsi.

Editions: CDC, I, 131, pp. 167-169 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 13, p. 745 [253]*.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/53D91D60FC6C601DC1257240003C3515!opendocument&vs=DPR

Si tratta di una carta privata con la quale Alais di Ymetancus e Adelgrima moglie di Alaissi e figlia del fu Truppoaldo donano a Guaimario II, principe longobardo di Salerno, mezza casa e una terra con pergola, cetrario e altri alberi nella città di Salerno nuova ricevendo in cambio in launegild un paio di maniciones nuscinii tramite il chierico Adelghisi.