Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. III, 112 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, II, 368, p. 212)
source date: [977 November] [Indizione bizantina.] [984 September]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno quadragesimo quinto principatus domni Gisolfi principis, et quarto anno principatus domne Gemme uxori eius et supradicti domni Paldolfi principis optato filio eorum, mense nobember, sexta indictione. Ipsi supradicti domnus Gisolfus et domna Gemma offeruerant iamdicto episcopio terris et casis frabite et lingnitie de intus hanc cibitate subtus Porta Rotense per finis et medietatem rebus illorum de dulicaria. simulque et offeruerant in iamdicto episcopio de rebus sua da flubio ipso Tusciano usque ad aqua de Laneum per as fines: a partibus occidentis fine ipso flubio Tusciano: a meridie fine mare: ab oriente fine aqua de ipso Laneo: a partibus septemtrionalis fine ipsius domne Gemme, quod ei datum fuit per cartulam da Adenolfus castaldus, qui Riso vocatur, filio Landenolfi comiti, et coniungente in ipso flubio Tusciano. infra ipse finis nominatibe sale et cassis frabitis et terris cum vineis et omnia quantum quantoque infra ipse finis quomodocumque per qualecumque ratione eorum fuit pertinentes abere, et erat aut fuerit, cum omnia intro se abentibus, et suis pertinentiis et cum bice de biis suis in ipso episcopio offeruerant (…) et cetera in eadem cartula continebat: scripta cartula ipsa per Petrus notarius.

Editions: CDC, II, 368, p. 212 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 27, pp. 749 [256]*.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/24632465FBC60C92C1257332002CD1D4!opendocument&vs=DPR

Si tratta di una carta di donazione con la quale Gisulfo I, principe longobardo di Salerno, e sua moglie Gemma donano al al vescovato di Salerno alcuni beni all'interno della città subtus Porta Rotense. La carta è trascritta in un documento del settembre 984 attestante la controversia tra i fratelli Guaimario e Guaiferius del fu conte Guaiferio e Guido figlio del conte Guaimario, ad faciendum inter se finem de rebus illa de locum Lirino et Tusciano. Il notaio Petrus è noto soltanto per la redazione di carte private (Pratesi 1958, p. 200).