Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, A. M., perg. E, 13 (ed. De Blasi 1785, n. XXXVII, pp. LXXIX-LXXX)
source date: [1049 December] [Indizione bizantina.] [1110 April]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Guaimarius et Gisulfus divina favente clementia Langobardorum gentis principes et duces certi sumus, si dignis petitionibus nos diligentium assensum prebuerimu, eos nobis existere fideliores et in nostro servitio promptiores et ceteri ea que bene fecerimus arbitrati fidelius nobis servire desiderant. Idcirco per interventum Gemme principis, que est dilecta conjux michi Guaimario, et mater michi Gisulfo, concedimus tibi Guidoni Consanorum comiti, et Sirrentinorom duci, qui es germanus michi Guaimario et patruus michi Gisulfo, terra pertinente sacri nostri Palatii que est in finibus Lucanie, ubi Massa Noba dicitur, que est per fines et mensuras justo passu hominis mensuratas: a parte meridiei finis terra suprascripti nostri sacri palatii, quam Celsitani et Guarazanisi retinent, et per ipsam finem passus trecenti; a parte orientis est finis media serra, et per eam mensurati passus sexcenti; a parte septentrionis sunt passus octoginta; a parte occidentis finis terra ipsius nostri palatii, quam Celsitani retinent, et per ipsam finem passus quadringenti octoginta, cum omnibus que intra eam sunt cunctisque ejus pertinentiis et cum vice de viis suis. Ea ratione, ut semper sit in potestate tua et heredum tuorum, et liceat te et tuos heredes de ea facere quod volueritis, et neque a nostris iudicibus, comitibus, castaldeis, neque a quibuscunque actoribus nostre reipublice quolibet tempore de suprascripta nostra concessione habeatis aliquam contrarietatem, set in perpetaum illam tu et tui heredes securiter abeatis et faciatis de ea quod volueritis. Textum vero hujus concessionis scripsi ego Truppoaldus abbas et scriba suprascripti sacri Salernitani palatii, anno tricesimosecundo principatus suprascripti domini nostri Guaimarii gloriosi principis, et undecimo anno ducatus ejus Amalfis et Sirrenti, et octabo anno principatus et ipsorum ducatuum ipsius domini Gisulfi eximii principis et ducis filii ejus mense decembri, concurrente indictione tertia.

Editions: De Blasi 1785, n. XXXVII, pp. LXXIX-LXXX (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 51, p. 761 [265]*.

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1146.

Il preceptum, emesso dai principi longobardi di Salerno Guaimario IV e Gisulfo II, è trascritto integralmente in una carta del 1110, con cui Guaimario, figlio di Guaimario e nipote del duca Guido (fratello di Guaimario IV) offre al monastero della SS. Trinità di Metiliano, ai confini del Ducato di Amalfi, alcuni beni in Lucania che nel 1047-1049 erano stati divisi tra Guaimario IV e i suoi fratelli Guido e Pandolfo (cfr. CDC, VII, nn. 1083 del giugno 1047 e 1115, 1116 dell'aprile 1049).