Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, deperdito (ed. Guillaume 1877, p. 31)
source date: [1052 October] [Indizione bizantina.]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gisulphus, divina favente dementia Langobardorum gentis princeps, per interventum domina Gemma principis dilecta genitricis nostra, confirmamus tibi Melo fìlio Angeli totum et integrum illud quod ego et gloriosa memoria domnus Guaimarius princeps et dux genitor noster dudum concessimus tibi, ut tu et tui heredes illud securiter habeatis, et faciatis ex eo quod volueritis; et concedimus tibi integram turrim, qua fuit Ederradi filij quondam Landoarij, qui temerario auso, suggerente inimico humani generis, interfuit occisioni supradicti Guaimarij serenissimi principis et ducis genitoris nostri, et contra animam conciliatus est, et res eius confiscate sunt. Idcirco integram ipsam turrim tibi concedimus, cum omnibus, que intra eam sunt, cunctisque eius pertinentijs, ut sii in potestate tua et heredum tuorum, etc. ..... Testum vero huius nostra confirmationis et concessionis scribere precepimus te Truppoaldun abbatem et scribam nostri sacri palatij Salernitani, anno nobis a Deo concessi principatus undecimo, mense octobris, concurrente ind. sexta.

Editions: Guillaume 1877, p. 31 in nt. (parziale) (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 54, p. 762 [266]*.

Il preceptum, emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo II, fu trascritto un piccolo manoscritto di 22 carte, purtroppo incompleto, e individuato da D. Augustino Venereo, abate dell'abbazia della SS. Trinità di Cava de' Tirreni.