Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, A. M., perg. A, 36 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, VII, 1207, pp. 258-260)
source date: [1051 March]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini. Tertiodecimo anno principatus domni nostri Gisulphi gloriosi principis, mense octubri, octaba indictione. Dum in sacro Salernitano palatio coram presentia suprascripti domni nostri Gisulphi gloriosi principis essem ego Amatus iudex. Tunc ibique in eadem presentia aderat Dumnella filia quondam Iannacii Atrianensis, que fuit uxor Alfani clerici, et ipse domnus princeps clarificabit se habere terra cum arbustis vitatis et castaneis foris hanc civitatem in locum Tusciano ex illa parte flubio qui dicitur Tusciano, et congruum est suprascripti domni principi de ex eadem terra cum arbustis donare suprascripte Dumnelle, pro parte sua et pro parte Petro filio suo, inclita terra cum arbustis et castaneis, quod ad laborandum retinet a parte suprascripti domni principis Petrus qui dicitur de Maria filia quondam [***] et aliquantum ibi coniuncta de illud quod a parte ipsius domni principi ad laborandum retinet Iaquintus clericus filius quondam Petri, qui dictus est Francu, et est totum uno teniente per fines et mensuras, iusto passu hominis mensuratas: a parte orientis fine rebus ipsius domni principis, quod ad laborandum retinet ipse Iaquintus clericus, inde passi centum sedecim; a parte septemtrionis similiter fine rebus suprascripti domni principis, quod ad laborandum retinet Iohannes qui dicitur de Gecza, inde passi centum viginti quinque; a parte occidentis finis via mensurati per ipsa via passi quadraginta quinque, et abinde modicum laxante ipsa via et abiente in ipsa parte orientis iuxta finem ipsius domni principis, quod ad laborandum retinet ipse Iohannes de Gecza, inde mensurati passi alii quadraginta quinque, et rebolvit in parte meridie per fine suprascripti domni principis, quod ad laborandum retinet ipse Iohannes de Gecza, inde passi sexaginta quinque, et rebolvit in ipsa parte orientis per fine ipsius domni principis, quod ad laborandum retinet heredes de Andrea, qui dictus est Caspanicu et passi triginta, et rebolvit in ipsa parte meridie per ipsam finem passi septem, et rebolvit in ipsa parte orientis per fine ipsius domni principis, quod retinet ipse Iohannes de Gecza, passi nobem, et rebolvit in ipsa parte meridie per eadem finem passi alii septem ab ipsa parte meridie fine suprascripti domni principis, quod retinet ad laborandum heredes Grimoaldi, qui dictus est Sculzu, et passi quadraginta tres usque ipsam priorem finem. Et sicut ipsius domni Gisulphi serenissimi principis congruum fuit, bona sua voluntate, per anc cartulam donabit suprascripte Dumnelle inclita suprascripta terra cum arbustis vitatis et castaneis per suprascriptas fines et mensuras, cum omnibus infra se habentibus, omnibusque suis pertinentiis, et cum vice de ipsa via. Ea ratione, ut semper suprascripta donatio sit in potestate ipsius Dumnelle et iamdicti Petri filii ipsius Dumnelle, et de filii et filie qui de ipso Petro de legitimo coniugio horti fuerint, et de eorum heredes, et liceat ipsum Petrum et filii et filie, qui de ipsum Petrum de legitimo coniugio horti fuerint et eorum heredes, de ea facere quod voluerint. Tantum fideiussio hebenerit et ipsum Petrum sine filio vel filia de legitimo coniugio obierit, tunc inclita suprascripta donatio perveniat ad potestatem Landelaite filia suprascripte Dumnelle, que est sorore suprascripti Petri, faciendum inde illa et filiis filiabus suis, quod voluerint. Tantum si ipse Petrus de suprascripta donatione quartam datam habuerit illis diebus ad uxorem suam habeat sibi illam ipsa uxor sua, et faciat ex ea quod voluerit. Quam et si ipsa Landelaita defuncta fuerit sine filio vel filia, tunc inclita suprascripta donatio perveniat ad potestatem iamdicti domni principis et de illius heredes, faciendum ex ea quod voluerint. Tantum si illis diebus ipse Petrus, sicut dictum est, de iamdicta donatione quarta datam habuerit ad uxorem suam, habead illam ipsa uxor sua et faciat de ea quod voluerit. Et si ipsa Dumnella illis diebus viba fuerit, tenead suprascriptam donationem ad frudiandum sue potestatis dum vixerit, et de ipso frudium, quod inde exierit, faciat quod voluerit. Et propter confirmationem huius donationis suscepit ipse domnus princeps ab ipsa Dumnella, iusta legem langobardorum, launegilt grosinam unam in omni deliberatione et ipse domnus princeps per convenientiam guadiam ipsi Dumnelle dedit, dum una cum ea adesset procuratorem suum; et ipsa Dumnella ipsam guadiam suscepit pro parte sua et pro parte de ipsum filium et filia sua; et fideiussorem ei posuit pro sua et illorum parte Petrus clericus et medicus filius quondam Romoaldi, et Iohannis filii quondam Alfani notarii, et per ipsam guadiam obligavit se et suos heredes semper defendere inclita suprascripta donatione ipsius Dumnelle, et ad ipsi filium et filia sua, et ad illorum heredes in suprascripta ratione ab omnibus hominibus et partibus. Et si ipse domnus princeps et suos heredes suprascriptam donationem ipsorum mater et filii et ad illorum heredes in suprascripta ratione minime defendere potuerint, tunc sicut in eamdem legem de donum et subsceptum launegilt continet, ita ipse domnus princeps et suos heredes ipsorum mater et filii, et ad heredes de ipsi filium et filia ipsius Dumnelle adimplere faciant. Et ipse domnus princeps tribuit licentiam ipsius Dumnelle, ut quando voluerint ipsi filium et filia sua et illorum heredes suprascriptam donationem per se defendere, potestatem habeant qualiter voluerint cum omnibus muniminibus et rationibus quas de ea ostenderint. Et si, sicut superius scriptum est, ipse domnus princeps et suos heredes ipsius Dumnelle et ad ipsi filium et filia sua et ad eorum heredes non adimpleverint, et suprascripta vel ex eis quicquam removere aut contradicere presumpserint, per ipsam guadiam obligavit se et suos heredes componere suprascripte Dumnelle et ad ipsi filium et filia sua et ad eorum heredes quadringentos auri solidos constantinos, et sicut superius scriptum est adimplere. Hec omnia suprascripta fecit ipsam Dumnella secundum legem et consuetudo romanorum, et una cum illa adesset procuratorem suum. Et taliter tibi Iohanni notario scribere precepi. + Ego qui supra Amatus iudex.

Editions: CDC, VII, 1207, pp. 258-260 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 55, p. 762 [266]*.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/0AF48793E17A86C3C1257246002E35F9!opendocument&vs=DPR