Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità (notizia data da Gattola 1733, I, p. 220)
source date: [1062 (?) July] [La datazione della carta è dubbia in quanto Gisulfo non superò
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Tricesimo nono anno principati domni nostri Gisolfi gloriofi principis, mense julius, quintadecima indictione. Clarefacimus nos Truppoaldus, et Maghenolfus monachus germani filii quod. Truppoaldi, et Truppoaldus, qui Ferrandus vocor, et Grimoaldus qui Dofilo vocor germani, filii cuidam Rodoaldi, et Romoaldus, qui Maraldus vocor, et Ralgardus, qui Dumnandus vocor, et Radulfus germani filli quond. Lupeni, et Grimoaldus, et Ciarus presbyter, et Dauferi, ef Alfanus, et Iaquintus germani filii qu. Alfani, et Truppoaldus, ef Rigale germani filii Rodoaldi, qui Dunnellus vocabat, et Maio, qui Amatus clamatur filius Radoaldi, et Radoaldus, et Johannes germani filii qu. Petri, qui omnibus suprascriptis pertinentem est res in locum, qui dicitur ad Capu de Bulle, a super canali propinquo hanc Salernitanam civitatem juxta ribus Fattini ex jure parentum nostrorum. Modo tum benit ad nos domnus Nicodomus domini misericordia abbas monasterii S. Laurentii, quod supradictus domnus Gisulfi gloriosus princeps a nobo fundamine construxit in plagis de monte deintus pradicta civitate Salerno, et dixit nobis ut pro firma scriptione confirmaremus in ipso monasterio quatinus liceret ipsum domnus Nicodomus et suis successoribus in predicta rebus fodere, et cursus ad aqua facere, et aqua levare, et mittere. Interea nos omnes suprascripti unanimiter pariter consensum per hanc cartam pro Christi et salvatore nostro misericordia quam et per salvationis anime nostre obtulimus Deo, et in predicto monasterio, quatinus ipse domnus Nicodomus et suis successoribus et pars predicti monasterii potestatem haberent omni tempore in eadem rebus fodere, et cursus ad aqua facere, et aqua levare, et portare ubi voluerit, quantum inde necessarium fuerit ad pars eidem monasterium et hominibus, que ibi miserit ad securiter et firmiter, in amodo et semper tu, tuisque successoribus, et pars eidem monasterio illud habendum, et faciendum omnia quod voluerint absque omni contrarietate vel requisicione nostra, vel de nostris heredibus, aut cuiquam hominibus de qua obligamus nos supradicti Truppoaldus, Maghenolfus, Truppoal., Grimoal., Maraldus, Dunnandus, Radolfus, Grimoaldus, Ciarus presbyter, Dauferi, Alfani, Jaquintus, Truppoaldus, Rigatle, et nostrisheredibus, amodo et semper antistandum, defendendum tibi tuique successoribus et at pars ipsius monasterii predicta nostra offertione a pars uxoribus nostris, et da omnibus hominibus, qui pro nostra parte, vel pro parte uxoribus nostris vobis inde emiserit quadcumque causatio si autem sicut dictum est, taliter illud ad partem ejusdem monasterii non defensaverimus, aut si nos nostrosque heredes quomodocumque per qualecumque rationem quesierimus illud, vel deinde de potestate ipsius monasterii tollere, aut commutare, aut si quomodocumque causatio inde proposuerimus ante omnia questio, et causatio nostra modis omnibus sit exinde tacita et bacua, et componere obligamus nos omnes supradicti et nostris heredibus tibi domni Nicodomi abbati et ad tui successortibus et ad pars predicti monasterii quinquaginta auri solidi constant. Et per supradicta hordine sicut dictum est illud defensemus da aliis hominibus non queratis nos inde auctorem habere sed in omnibus vice nostra potestatem habeatis vos vestrosque successores cum qualem hominem et racionem inde habere potueritis inde causare, et exigere, et omnia agere, et fine facere, qualiter vultis et per vos ipsis siatis inde autores et defensores. Et taliter uno tinore scribere rogavimus te Gadodus notarius. Actu Salerno. Ego qui supra Truppoaldus. Ego Maio. Ego Ciarus presbyter. Ego qui supra Romoaldus. Ego Grimoaldus. Ego Dauferus. Ego Azelgardus.

Editions: Gattola 1733, I, p. 220 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 63, p. 765 [268]*.

Si tratta di una carta privata da cui si evince la notizia che il principe Gisulfo II avrebbe donato dei diritti sulle acque, juxta ribus Fattini, al monastero di S. Lorenzo, da lui fondato nella città di Salerno, per i quali l'abate Nicodomus chiede la riconferma ai possessori dei beni su cui ora quei diritti ricadono.