Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. III, 31 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, II, 283, p. 90)
source date: [946 June - 975 May] [La donazione del principe Gisulfo è datata tra la data di
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini. Anno quadragesimo tertio principatus domni nostri Gisolfi gloriosi principis, et primo anno principatus domne Gemme uxoris eius et domni Paldolfi optato filio eius, mense magius, tertia indictione.

Clarefacimus nos Petrus castaldus, qui Cristallo vocatur, filius quondam Arechisi, et Azzo filius quondam Azzoni, qui sumus thio et nepotem, quum per firma cartula, qui scripta est per Iohannes notarius, supradictus domnus Gisolfus donabit ipsius Arechisi genitor et abio noster terra cum vinea iuxta flubium Lirinum per finis, sicut cartula ipsa continet,

et congruum est nobis illut donare Guaiferi filius quondam Guaimari comitis; et ideo nos nominati Cristallo et Azzo vone nostre volumtatis per hanc cartulam unanimiter parique consensum donavimus adque ad semper abendum confirmavimus tibi supradicti Guaiferi inclita ipsa terra, qui fuit vinea et modo est vacuum, que superius diximus, ipsius genitori et abii nostri supradictus domnus Gisolfus donavit per hec finis et mensurie: a partibus occidentis fine medio ipso flubio Lirino, sunt erga ipso flubio passos septem: a septemtrionis fine tuaque Guaiferi, quod tibi in sortione obbenit a germano tuo, et fine tua, quod tibi datum fuit per supradicta gloriosa potestates, sicut discernit poiu per illut quod tibi datum fuit, sunt per tota ipsa parte passos centum duo: ab orientis fine tuaque Guaiferi, sicut termini discernit, sunt inde passos decem: a meridie similiter fine tua, est inde passos octoaginta sex, totum ad iuxto passum homini mensuratum. Hec vero res, qualiter superius finis et mensurie posite sunt, totum in integrum cum omnia intro se abentibus omnibusque suis pertinentiis et cum vice de bia sua tibi nominati Guaiferi donavimus. Unde de inclita rebus ipsa infra ipse finis et mensurie nullam nobis vel uxori mee qui supra Cristalli, aut genetrici meaque Azzoni, vel cuiqua hominibus aut in quabis partibus exinde restitit aut dicimus remanere sortionem; set, sicut superius diximus, tota et inclita rebus ipsa per ipse finis et mensurie tibi donavimus, ad securiter ac firmiter amodo et semper tu tuisque heredibus illut abendum, possidendum, dominandum, omnia exinde faciendum quod volueritis absque cuiuscumque contrarietate vel requisitione. Et pro confirmandam et staviliscendam hanc nostra donatione, a presentis iuxta legem launegilt comuniter a te exinde recepimus duodecim solidos de tari, sicut inter nos combenit in omnis deliberatione; finitoque launegilt apud nos ea ratione, per vona combenientia nos iamdicti Cristallo et Azzo guadia tibi predicti Guaiferi dedimus, et mediatorem tibi posuimus Iaquintus castaldus cognato meum que Cristalli filius quondam Totoni clerici et abbati; et per ipsa guadia obligavimus nos nostrisque heredibus amodo et semper antistandum et defensandum tibi tuique heredibus tota et inclita suprascripta nostra donatione da omnis homines omnique partibus. Quod si taliter illut vobis defensare non potuerimus, unde nos nostrisque heredibus tibi tuique heredibus ausi fuerimus iurare, ut nostrum non esset colludio, tunc nos nostrisque heredibus per ipsa guadia tibi tuique heredibus demus alia tanta et talem consimilem rem cum suis edificiis in eodem loco, qualis illis diebus hec nostra donatione paruerit, et omni tempore illut vobis defensemus da omnis homines omnique partibus. Quod si taliter omnia suprascripta nos nostrisque heredibus tibi tuique heredibus non adimpleverimus, et quesierimus aliquit exinde vemovere aut contrare, et quodcumque causationes vobis inde preposuerimus, tunc primum omnium questio et causatio nostra et de nostris heredibus modis omnibus sint exinde tacita et vacua, et triginta auri solidos costantinos componere obligavimus nos nostrisque heredibus tibi tuique heredibus, et per imbitis omnia suprascripta vobis adimpleamus. Et quando volueritis per vos ipsis inde esset auctores, facite nos nostrisque heredibus inde scire, et infra die tertia demus vobis supradicta cartula salba, et cum ipsa cartula et cum alia rationem quam inde abueritis, potestatem abeatis vice nostra in omnibus inde causare et finem facere qualiter vultis, et cartula ipsa aput nos remittite abendum in suprascripta ratione; nam quando nos quesieritis inde abere auctores, nos autem nostrisque heredibus defensemus illut tibi tuique heredibus da ipsa uxore mea et da predicta genetrice mea et da omnis homines omnique partibus, et omnia vobis adimpleamus, quantum et quomodo superius legitur, per suprascripta obligata pena. Et taliter scribere rogavimus te Petrus notarius. Actum Salerno. + Ego Richardus notarius. + Ego qui supra Petrus. + Ego qui supra Azzo. + Ego Radelgrimo.

Editions: Codex Diplomaticus Cavensis, II, 283, pp. 90-92 (source of the text reproduced here). Document summaries:

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/C2DDB936C62370B3C125733000302E21!opendocument&vs=DPR

La donazione ad Arechisi di una terra con vigna presso il fiume Lirinum è posta in essere dal principe longobardo di Salerno Gisulfo I.