Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, A.M., perg. A, 1 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, I, 19, p. 20-21)
source date: [840 June] [L'inizio dell'era del principato di Radelchi è computata dal luglio-
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis dei previdentja Langobardorum gentjs princeps, per rogum Aionis abbatis dilecti filii nostri, vobis Ragenaldo abbatj nostro et Scildusa germanis omnes res Lambaiari cum servis et ancillis, peculiis et cum omnibus suis perti[ne]ntjis, sicut legibus, pro eius culpa et merito, ad nostram evenit potestatem; in ea videlicet ratjone, ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum predicta omnia, quue <sic> superius legitur, vos et heredes vestri possideatjs et a nullo ex nostris iudicibus, idest comitjbus, gastaldis vel a quibuscumque agentjbus, habeatjs aliquam requisitjonem, sed perpetuis temporibus possideatjs. Quod vero preceptum concessionis, ex iussione suprascripte potestatis, scripsi ego Theodericus. Actum Beneventi primo anno principatus MENSE IUNIO, TERTIA INDictione. FELiciter. (SI D)

Editions: CDC, I, 19, pp. 20-21; ChLA 50, 16, pp. 77-78 (source of the text reproduced here); Bertolini P. 2002, XVIII, pp. 288-289. Document summaries: Voigt 1902, p. 60, n. 56; Poupardin 1907, 40, p. 80.

Pratesi 1951, p. 461; Pratesi 1985, p. 46.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/4277271F86B0AD39C125723F0037F2C6!opendocument&vs=DPR