Pellegrino, Pratilli, Historia principum langobardorum…, I, Napoli 1749, pp. 231-234
source date: [900 September 17] [Indizione bizantina.] [Capua (Caserta)] [1749]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei Aeterni. Atenolfus Dei ordinante providencia Langovardorum gentis princeps cum princivalis excelencia peticione dilectorum suorum iuste petentis clementer favet. Non eos solum quibus hec impendit devociores opsequiis reddit, verum etiam divinam magestatem sibi propensius parare creditur adjutricem. Quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presencium scilicet et futurorum solercia, quot cum Cuntberga venerabilis abatissa fidelis nostra comsanguinea, adque Stephanus prepositus monasterii S. Mariae ancillarum Christi quot est situ intro cibitate nostra Teanense nostram obsecrassent excelenciam, quatenus suo monasterio, quot annis supra Lando patruus noster edificare cepit per Agilpert suum castald et Radulfum iudice, et Esenardu marepahis sub indiccione .VII. nos concederemus adhuc idem monasterio confirmaremus omnes offerciones et preceptora, que in huic loco S. Marie concessa adque firmata sunt a bone memorie Landoni patrui noftro, et eius ucsore Aloara necnon et a Landonulfo genitori noftro et Yselberga genetrici nostre, et Agilpert, Maielfrit, et Poto comitibus nepotibus suis, sive ab aliis concessa adque firmata sunt omne continencia quas continet, et omnes quascumque scripciones et moniminas idem monasterio pertinentes in omni locu principatus nostrisque gastaldatibus ……… deficiunt aliqua temporis edacitate consumpta … ……. assentientes hos firmitatis apices ..... fieri iussimus. Per quos omnino sancivimus et perpetualiter havendum nostris adque futuris temporibus concedimus adque confirmamus in prephato sancto monasterio omnia preceptora et offerciones quas ividem concessa adque firmata sunt, una cum opnibus scripcionibus, et monimina prephati monafterii pertinentibus, ut quematmodu ipsa preceptora continent, et ipsis scripcionibus et moniminas ipsas scripto reperitur et avetur ita in opnibus inviolaviliter maneant .... Desunt alia ........ adque confirmavimus at posessionem prephati monafterii S. Mariae famularum Dei situ intro cibitate noftra Tiano et tibi Cuntberga abatissa consanguinea nostra, et Stephanu prepofitu, et vestris aliis famulabus Christi de dicto monafterio atavendu et posidendu et faciendu pars prephati monasterii legaliter opnia que ei placuerint apfque contrarietate alicuius comitis, gaftald, iudicis vel sculdahis aud cuiuscunque persone haud hominis contradiccione vel inquietitutine; set perpetualiter is prephatu monasteriu firmiter illut aveat et posideat nemine ecxinde contraticente. Quot si quispiam hanc nostram concesionem et confirmacionem quomodocunque molestiare et biolare perpetuis temporibus presumserit, sciat se at partem prephati monasterii composituros auri puri et riczati livras centum, et hec nostra concesio in opnibus que continet firma et inviolavilis permanead in perpetuum. Ut autem hec nostra concesio et confirmacio verius opservetur manu propria supscribsimus, et anulo nostro supter iuxsimus sigillari. Signum Domni (M) Atenolfi serenissimi principis. Joannes clericus pal(atii) et scriba ex iusione supradicte potestatis scribsi. Datum quintodecima calend(as) octubri, anno primo principatus domini nostri Atenulfi excellentissimi principis, indiccione tercia. Actum in cibitate Capua.

Editions: Pellegrino-Pratilli 1749, I, pp. 231-234 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 71 (a. 899).

Pro Loco di Teano e Borghi (http://www.prolocoteanoeborghi.com/?page_id=48).

Di questo preceptum, emesso dal principe longobardo di Benevento Atenolfo I, così come della chiesa di S. Maria di Teano, probabilmente da identificarsi con S. Maria de Intus o S. Maria de Capellis, non non si fa parola in alcuno scritto dell'Anonimo Salernitano, di Erchemperto, di Leone Ostiense, del Gattola, né di altri autori antichi o contemporanei agli autori del volume da cui è tratta l'edizione, il Pellegrino e il Pratilli, che dichiarano di averlo rinvenuto «ex mss. codicibus Michaelis monachi S. Mariae Capuae». Gli elementi della datazione riportano al 17 settembre 900, ma l'indizione, certamente bizantina, riporterebbe all'anno precedente, quando Radelchi II sedeva ancora sul trono del Principato capuano-beneventano.