Isernia, Archivio della curia vescovile, Fondo pergamenaceo, fasc. II, n. 1
source date: [964 May 5] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IESU CHRISTI DEI ETERNI. PALDOLFUS ET LANDOLFUS DIVINA ORDINANTE PROVIDENTIA LANGOBARDORUM GENTIS PRINCIPES. CUM PRINCIPALIS EXCELLENTIA PETITIONE DILECTI SUI IUSTE PETENTIS CLEMENTER FAVET, […] , igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sollertia, quia Ardericus, venerabilis episcopus, obsecravit nostram excellentiam quatenus concederemus et confirmaremus Landolfo comiti, dilecto fratri nostro, filius <sic> quondam Landenolfi, thio nostro, integram civitatem Iserniensem cum tota pertinentia sua per hos fines: de prima parte a vertice de monte Mateso, et directe per ipse Serre, in vertice de monte Ianniprande et deinde quomodo venit in serra de colle Pretosa silva, ipse aque per eadem loca discurrunt alie [con]tra predicta Isernie et alie contra Boclanu et abinde quomodo incipitur ipse mons qui est super Vallem Frigidam et silva vadit per verticem ipsius montis usque in Maccle que dicuntur de Godini. De secunda [parte de Macc]le que dicuntur de Godini usque in flubio qui dicitur Trinio maiore et deinde in serra de monte Capraro, ubi ficta fuit ex antiquitus columna marmorea que finis fuit de iamdicto comitato Iserniensi et de inde quomodo pergit ipsa serra de iamdicto monte Capraro et pervenit in monte Rendenaro et vadit usque in Salectu ubi similiter ex antiquitus ficta fuit columna marmorea que finis fuit de iamdicto comitato et abinde quomodo vadit in flubio Sangro. De tertia parte quomodo ascendit ipse flubio Sangro et directe per ipsa via silice antique usque in ribo qui dicitur Merdaro et quomodo mittid ipse ribo in flubio Bulturno et descendente ipso flubio Bulturno usque in loco ubi ei adiungitur flubius qui dicitur Saba. De quarta parte per ipso iamdicto flubio Saba usque in Serra de Monte, unde exit eodem flubio et de inde in Serra de Campus Folioli et inde quomodo vadit in campu qui dicitur de Secena et inde ascendente per ipse serre usque in vertice de iamdicto monte Mateso que est priore fine. De quibus petit a nostra excellentia ut firmitatis apices illi exinde fieri iuberemus. Cuius petitionem exaudientes hos firmitatis apices illi exinde fieri iussimus. Per quos omnino sancimus et perpetualiter havendum nostris et futuris temporibus concedimus et confirmamus tibi supranominato Landolfo comiti, dilecto fratri nostro, et ad eredibus tuis predictam civitatem Isernie cum omnibus territoriis et aquis suis per ipsos fines, que superius declarabimus, cum castellis et vicis et omnia intro haventi infra predictos fines ad avendum et possidendum et fruendum et dominandum vos et heredibus vestris, ita ut a nullis ex nostris comitibus, cast(aldis), iudicibus sibe nostris heredibus haveatis, de ea om(nia) que vobis superius concessimus, qualecumque molestiam aut contrarietatem, set semper vos et heredibus vestrisd haveatis et possideatis et fruatis et dominetis ea om(nia) que superius legitur; et faciatis exinde om(nia) quod tibi vel ad heredibus tuis placuerit, nemine vobis exinde in aliquot contraria ingerente. Quod, si quispiam homo hanc nostram concessionem in quomodocumque violare presumserit, sciat se vobis vestrisque heredibus compositurus auri optimi, puri libras centum. Et ec concessio de qualiter continet firma permaneat in perpetuum. Ut autem [haec] nostra concessio pleniorem in Dei nomine optineat vigorem manu propria scripsimus et ex anulo nostro supter iussimus sigillari. Signum (M) domini Pandolfi et signum (M) domini Landolfi excellentissimi principis (SI). Adelchisi scriba, ex iussione supradicte potestatis, scripsi. Datum .III. nonos magias, anno vicesimo primo principatus domini Paldolfi et quarto anno principatus domini Landolfi, gloriosis principibus, indictione septima. Actum in civitate Capuana.

Editions: CDM, n. I, pp. 171-12 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, n. 112, pp. 105-106.

De Francesco 1909-1910, p. 649; Jamison 1932, p. 80 nt. 5; Cilento 1966, p. 36

Paldolfo I e Landolfo III, principi di Capua, a istanza del vescovo Arderico, concedono a Landolfo conte, figlio dello zio Landenolfo, la città di Isernia con le sue pertinenze.