Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Barb. lat. 2724 (Federici, Chronicon Vulturnense, I, n. 22)
source date: [778 maggio] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus vir gloriosissimus Arichis, summus dux gentis Longobardorum, in monasterio beati Sancti Vincencii, qualiter vobis Audperti reverendissimo abbati, eo quod suggesserit clemencie nostre Radohin monachus ipsius sancti cenobii, qauliter firmaremus in eodem sancto et venerabili loco condomas ipsas, quas quondam Arnichis filius Radichis, pro mercede anime sue, inique contradiderat per cartulas suas, qui commanere videntur intra terras finibus Capuane, nostra quippe potestas considerare Dei omnipotentis misericordiam et anime nostre mercedis quam et ipsius Radohin abaudientes postulacionem. Ideoque per hunc nostrum roboratum preceptum firmavimus in possessionem iam fati monasterii Beati Vincencii quam et ad cum servientibus ipsas condomas, idest Banciolus cum germanos suos simul et nepotes cum uxores, noras, filios et filias, necnon, et condomas nomine Ronciolus tam simile cum suos germanos et nepotes cum uxoribus, noras, filios et filias, simul et Merulo quam et Iusto consobrinos Roncioli cum suas uxores, filios et filia, his dictis cum omnibus pertinenciis suis, qui habitant in vico qui dicitur ad Sanctum Tammarum, idest cum casas intrinsecus, vineis, territoriis, campis, silvis, paludibus, omnia et in omnibus, mobilia et immobilia seseque moventibus quantoque ipsi supradicti ad manum Arichis deservierunt, in ea videlicet racione ut, a modo et deinceps, per hunc nostrum firmissimum preceptum, secundum textum cartule quam Arnechis exinde emisit, in prefato monasterio subiaceant omnes res ipse et a nullo ex nostris iudicibus, idest comitibus, castaldeis vel quisquam, agentibus, habeant aliquam requisicionem aut molestacionem, sed perpetuis temporibus securos et quietos abbates ipsius monasterii valeant possidere prenominatas condomas cum omnia eorum pertinencia. Quod vero preceptum firmitatis, ex iussione suprascripti domini nostri Arichis, vicesimoprimo anno principatus eius, scripsi ego Benenatus notarius. Actum Benevento, in palacio, mense maio, per indiccione prima. Feliciter.

Editions: CV I, n. 22, pp. 192-193 (source of the text reproduced here). Document summaries:

Voigt 1902, n. 24.

San Vincenzo al Volturno è un antico insediamento monastico benedettino fondato nell'VIII secolo da tre principi beneventani di stirpe longobarda, alle sorgenti del fiume Volturno. La compilazione del cartulario (Vat. Barb. Lat. 2724), datato tra secondo e terzo decennio del XII secolo, fu iniziata poco dopo la stesura del Chronicon del monastero beneventano di S. Sofia, i documenti sono intercalati fra i brani della cronaca e il lavoro è stato compiuto da un elevato numero di scrivani, alcuni specializzati nei prologhi e nella cronaca, altri nella trascrizione dei documenti. Il Chronicon Vulturnense contiene un gran numero di falsi e spesso i documenti non sono integralmente copiati.

Arechi II, principe di Benevento, conferma al monastero di S. Vincenzo il possesso delle condomae di Banciolo, Ronciolo, Merolo e Giusto di Vico S. Tammaro, già donategli dal defunto Arcnichi figlio di Radichi. Sulla sincerità del doc. l'editore, Vincenzo Federici, non ha dubbi. Anche l'intitolazione, in cui il notaio Benenatus utilizza l'appellativo «dux», è giustificata in questo diploma di Arechi che, quando assunse il titolo di principe (774), aveva già regnato sedici anni come duca (cf. CV, p. 192 nt. 2).