Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 175, p. 534)
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei salvatoris Iesu Christi. Dum nos Arechis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langobardorum motus Dei omnipotentis misericordia et redemptione anime mee seu pro salvatione gentis nostre et patrię, concedimus im monasterium Beati Benedicti quod situm est in castro Casino ipsum monasterium Sanctę Sophię, quam a fundamentis edificavi, et servis et ancillis et hereditatem per diversas locas illum ditavit et hoc nostra potestas fìrmatum, ut ipse monasterio sit sub iure monasterio Beati Benedicti et eiusdem abbas qui esse videtur in castro Casino, ubi sacratissimum corpus eius requiescit. Et nullus quispiam episcopis aut quilibet sacerdos aut iudex ibidem aliquod presumat ordinare, nisi quem abbas eiusdem Beati Benedicti ordinaverit aut disposuerit stabilem atque roboratum permaneat. Quod vero preceptum firmitatis ex iussione supra scripte potestatis scripsi ego Gratianus notarius. Actu Beneventu in felicissimo Palatio, in anno septimo decimo, mense novembrii, per indic(tione) tertia decima. Feliciter.

Editions: Gattola 1733, pp. 50-51; CSS, p. 93-94; RPD, II, n. 175, p. 534 (source of the text reproduced here). Document summaries: CMC I, 6. p. 30 e 9, p. 37; Poupardin 1907, n. 4; Mancone 1960; Hoffmann 1967; RIM, n. 463; Dell’Omo 2000.

De Vita 1764, p. 98; Di Meo 1795-1819, III, p. 37 (an. 764); Voigt 1902, n. 23; Falco 1929, p. 474, 492; CSS, pp. 45-51; Bloch 1986, I, p. 265 n. 65 e III, p. 1347.

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.

Il principe Arechi II concede a Montecassino il monastero di S. Sofia di Benevento da lui edificato e dotato e lo sottopone alla sua sola autorità (cfr. RPD, II, n. 175, p. 534).