Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 182, p. 551)
source date: [797 May-798 May o 815 April-816 April] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei salvatoris Iesu Christi. Nos Grimoaldus piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langobardorum, motus Dei omnipotentis misericordia et pro redemptione animę meę seu pro salvatione gentis nostrę et patrię, concedimus in monasterio Beati Benedicti, quod situm est in castro Casino, ipsum monasterio Sanctę Marię qui dicitur in Banze, quod ędificatum est in finibus Acerentinę, cum servis et ancillis et omnem hereditatem ipsius monasterii pertinentes, ad faciendum omnia quę abbatibus Sancti Benedicti placuerit. et hoc nostra gloriosa potestate firmavimus, ut ipsum monasterium sit sub iure monasterii Beati Benedicti et eiusdem abbatis qui esse videtur in castro Casino, ubi sacratissimum corpus eius requiescit. Et nullus quispiam episcopus aut quilibet sacerdos aut iudex ibidem aliquem presumat ordinare, nisi quem abbas eiusdem Beati Benedicti ordinaverit aut disposuerit de omnibus rebus monasterii stabilem atque roboratum permaneat. Quod vero preceptum firmitatis ex iussione suprascripti potestatis scripsi ego Lupoald notarius. Actum Beneventi in felicissimo Palatio in anno decimo. Feliciter.

Editions: Gattola 1734, l, p. 19; CMC, l, 18, p. 60; RPD, II, n. 182, p. 551 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, n. 13; Mancone 1960; Hoffmann 1967; Bertolini P. 1968, n. 13, pp. 797-798, pp. 82-83; RIM, n. 566; Dell’Omo 2000.

Di Meo 1795-1819, III, p. 206 (an. 798); Voig 1902, n. 31 (an. 798); Caspar 1909, p. 158; Falco 1929, p. 492, 494 n. 3, 497, 504; Bloch 1986, II, n. 35 p. 694, III, p. 1347.

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.

Il principe Grimoaldo III o IV offre a Montecassino il monastero di S. Maria di Banzi, nel territorio di Acerenza (cfr. RPD, II, n. 182, p. 551).

Secondo Zielinski si tratta di un documento interpolato.