Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 314, p. 930)
source date: [980 October] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Paldolfus divina ordinante probidentia Longobardorum gentis princeps, omnibus nostris fidelibus notum facimus quia Aligernus abbas ex monasterio Sancti Benedicti nostri monasterii reclamavit nostram excellentiam ut Bernardus comes de Alife suisque filiis cupiat incendere et destruere unum suum castellum de eodem monasterio pertinentem, videlicet qui situs est in loco ubi Curbara dicitur, et homines qui in pertinentiis de iam dicto castello abitant, minent eos cedere et causa illorum per vim auferre et plurima mala in personas illorum minent eos facere, pro qua re petiit a nostra excellentia ut exhinde ei triuvam ponere iuberemus. Cuius preces pro Dei amore exaudientes, hanc ei inde triuvam ponere iussimus, statuents per eam ut si ipse predictus Bernardus aut suis filiis vel quicumque homo sub nostra dicione habitans presumserit eundem castellum incendere aut per aliquam modum illum exturbari seu iam dictis hominibus inde ac de pertinentiis eius habitantibus cedere vel causa illorum per virtutem tollere, seu queincumque malum in personas illorum facere sine legali iudicio aut quacumque molestatione aut lesionem facere in iam dictum castellum, siat se compositurus auri solidos bizzanteos mille, medietatem in nostro Palatio et medietatem predicto abbati, sive illa compositione que ei legibus componere debet. Ex iussione supradicte gloriose potestatis scripsi ego Andreas subdiaconus, in anno tricesimo septimo principatus eius, mense octobris, nona indictione.

Editions: Poupardin 1907, n. 16, p. 157; RPD, II, n. 314, p. 930 (source of the text reproduced here). Document summaries: CMC, II, 6, p. 176; Poupardin 137. Voigt 1902, n. 179 («einfach»); Gallo 1937, p. 66 n. 61 e nota 5; Mancone 1960; Hoffmann 1967; Dell’Omo 2000.

Hoffmann 1967, p. 286; Bloch 1986, III. p. 1349; Thomas 2012, p. 273.

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.

II principe Paldolfo I, su richiesta dell'abate Aligerno, impone una tregua al conte d'Alife Bernardo, che aveva minacciato di spogliare gli abitanti del castellum Curbara appartenente a Montecassino e di distruggerlo (cfr. RPD, III, n. 314, p. 930).