Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 276, pp. 846-847)
source date: [1032 April 12] [Capua (Caserta)] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Pandolfus et Pandolfus filius eius divina ordinante providentia gentis Langobardorum principes. Cum principali excellentia petitione dilecti sui clementer favet, ubicumque, Deo inspirante, ęcclesiarum omnipotentis Domini loca congruo adiumento extollere curamus, principatus nostri statum nostreque vite longanimitatem nos amplificare non dubitamus. Dum quadam die, Domini nos inspirante clementia, ire ad Sancti Benedicti cenobium situm in castro Casino, cepimus infra nos agere quid in sancto loco nostra concederetur clementia ob salute et anime nostre remedium. Tunc quidam nostri parentes, Petrus Casertanensis comes et filii quondam Landoni comes necnon et Audoaldus Atinensis comes et filii quondam Petri comitis nostre ceperunt intimare excellentie esse ęcclesiam Sancti Nazarii infra Cominensem comitatum, in territorio Atino sita prope fluvium qui dicitur Melfe, quę olim destructa extitit et karissimus atque dilectissimus noster germanus domnus Atenulfus bone memorie venerabilis abbas predicti cenobii et ipse restaurator ecclesiarum, reedificare fecerat eadem ęcclesiam, eo quod antiquitus de sęculo extitit monasterio". Unde recordati sumus amorem dilecti germani et tanti patris qui, Domino precipiente, ante modicos annos obiit, pro eius anima quamque et pro nostra salute nostrorumque liberorum, per interventum supradictorum parentum nostrorum atque dilectorum fidelium, hoc nostrum roboreum preceptum perpetualiter ad abendum concedimus et confirmamus nostris et futuris temporibus in eodem prenominato sancto cenobio predictam ecclesiam Sancti Nazarii cum omnibus suis pertinentibus et rationibus. Super hec autem concedimus et confirmamus in eodem venerabili loco Sancti Nazarii in ripis et terris de predicto fluvio qui dicitur Melfe facere clusuras et edificare molinum ubi ad partem iam fati monasterii congruum fuerit et omne edificium et omnem utilitatem ad eundem molinum et ad eundem locum pertinentes. Hęc autern omnia, ut supra leguntur, cum suis finis et rationibus concessimus atque confirmabimus in supradicto cenobio sanctissum confessoris Domini Benedicti ad possessionem suam suisque abbatibus atque rectoribus semper existendum. Precipientes itaque iubemus ut nullus comes, vicecomes, sculdasio, castaldio nullaque quelibet nostri principatus magna vel parva persona de prefato monasterio, de cunctis rebus que superius leguntur disvestire, inquietare, molestare vel per alia quelibet placita fatigare sine legali iudicio audeat vel presumat. Siquis autem temerario ausu huius nostri prelati paginam violaverit aut infringere voluent, sciat se compositurum auri optimi libras .C., medietatem sacro nostro Palatio et medietatem in prefato sancto nostro monasterio. Et hec nostra concessio atque confirmatio, de quibus continet, firma permaneat imperpetuum. Quot ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, hoc precepit nostrę largitionis propria manu confirmantes, sigilli nostri impressione inferius insigniri iussimus. Signum domni Pandulfi excellentissimi principis. Alfredus clericus et scriba ex iussione predicte gloriose potestatis scripsi. Data pridie idus Aprelis, anno septimo decimo principatus domni Pandulfi et anno tertio decimo principatus Pandulfi eius filii gloriosis pricipibus. Indictione quinta decima. Actu in civitate Capuana.

Editions: Gattola 1733, I, p. 205 (dal RPD); RPD, II, n. 276, pp. 846-847 (source of the text reproduced here). Document summaries: CMC II, 52 (aggiunta), p. 261; Di Meo 1795-1819, VII, p. 152; Poupardin 1901, n. 179; Voigt 1902, n. 221; Gallo 1937, p. 62 n. 65; Mancone 1960; Hoffmann 1967; Dell’Omo 2000.

CMC, II, n. 32, p. 225; Bloch 1986, I, pp. 309-310, n. 92, III, p. 1348; Dell’Omo 2011, p. 233, n. 131. Thomas 2012, pp. 273, 304.

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.

I principi Pandolfo IV e Pandolfo VI, su richiesta dei loro parenti Petrus f. qd. Landoni comes, conte di Caserta, e Audoaldus f. qd. Petii comitis, conte di Atina, concedono a Montecassino la chiesa di S. Nazario, già restaurata dall'abate Atenulfus, sita nella contea di Comino, nel territorio di Atina, vicino al fiume Melfa e il diritto di costruirvi molini (cfr. RPD, II, n. 276, pp. 846).

L’originale, un tempo conservato nell’archivio dell’abbazia di Montecassino (con segnatura: AMC, aula III, caps. XI, 21), risulta deperdito.