Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, III, n. 394, pp. 1122-1123)
source date: [958 October] [Indizione bizantina.] [Gli elementi cronologici di questo precett
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Landulfus Domini gratia principis concedimus atque confirmamus in masterio <sic> Sancti Benedicti Maiori pro mercede et salvationis nostre omnia precepta que a singulis imperatoribus, príncipibus consenserunt aut per qualibet titulus scriptionibus ibi habentibus cum omnibus territoriis suis ubicumque habuerint et coniuncte fuerint, cum aquis et albeis suis ex utraque parte posite et cum omnes exaltiones publica re que habentur in singulis curtis prephati monasterii, homines liberi aut qualibet persona faciendi de omnibus partibus eiusdem monasterii que eorum placuerint. Etiam concedimus et confirmamus in eodem monasterio fundoras et terris cultis et incultis uno se teniente, quem et quantas possident in Liburias, loco Casa Ienzana, cum famulis et mancipiis ibique residentibus et cum inclita silba ibidem habentes, cum aqua et albeo et ripis et laneo ex utraque parte posite, insimul cum terris qui nominatur Gualdu et terris que sunt de predicto gualdo qui nominatur Porcari, ubi residunt famuli eius dem monasterii, cum terris de Saccari de eo gualdo pertinentes et gualdellu qui nominatur Pittolo, cum omnes fundoras fundatas et exfundatas et cultis et terris quantas habent in Liburíe et per nominatiba loca et ubicumque de rebus eius inventam dederint eodem sancto monasterio, habeant et possideant et faciant de supradictis omnia que eius abbatibus vel rectoribus placuerint imperpetuum. Et quicumque hanc nostram concessionem vel confirmationem dirrumpere aut removere temptaverit aut voluerit, mille bizantes solidos in eodem monasterio componat ille ad eius abbatibus et rectoribus. Anno vicesimo principatus nostri, mense october, indictione undecima.

Editions: Poupardin 1901, n. XIII; RPD, III, n. 394, pp. 1122-1123 (source of the text reproduced here). Document summaries: CMC II, 2, p. 170; Poupardin 1901, n. 102; Gallo 1937, p. 53 n. 15; Mancone 1960; Hoffmann 1967; Dell’Omo 2000.

Bloch 1986, II, pp. 750 et 752, n. 226, III, p. 1349.

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.

Il principe Landolfo II (?) conferma a Montecassino tutte le concessioni degli imperatori e dei principi e in particolare i possedimenti di Casa Ienzana in Liburia con le loro dipendenze (cfr. RPD, p. 1122).