Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, III, n. 425, pp. 1197-1198)
source date: [1059 November] [Indizione bizantina.] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctę et individue Trinitatis. Gisulfus divina favente clementia Langobardorum gentis princeps. Nos ab omnium conditore dignas mercedes fore credimus accepturos, si sanctis ac venerabilibus locis curam et sollicitudinem impenderimus, et quod ab eorum cultoribus postulate fuerimus in eisdem sanctis locis curam et sollicitudinem irnpenderimus, et quod ab eorum cultoribus postulati fuerimus in eisdem sanctis locis prout possumus adimpleverimus. Idcirco, amore et timore omnipotentis Dei ac redemptoris mundu compulsus, qui pro salute nostra mortem subiit temporale ut nos a morte ęterna liberaret perpetuamque nobis vitam angelorum tribueret, et pro salute huius nostre Salernitane patrie, per interventum tuum, o Desideri strenuissime domine abbas sancti Casinensis cenobii, et per postulatonem domne Gemme principis dilecte genitrici s nostre, offerimus, concedimus atque legaliter confìrmamus in eodem cenobio sanctissimi patris Benedicti, sito in Monte castri Casini, monasteriumnostrum in honore Beati Laurentii levite et martyris dedicatum, situm quidem intra hanc nobis a Deo concessam civitatem Salernitanam, in latere montis qui predicte superiacet civitati, quod nobis successionis iure parentum nostrorum pertinet, et omnes terras et casas ipsi monasterii pertinentes intra hanc civitatem et omnes res stabiles et mobiles quę eidem pertinentes sunt intus et foris hac civitate, cum omnibus quę intra ipsum monasterium et terras et casas et res sunt cunctisque earum pertinentiis et cum vice de plateis et viis et anditis suis et cum monuminibus <sic> ex eis continentibus et cum omnibus rebus sibi pertinentibus, ea ratione, ut totum qualiter super scriptum est semper sit in potestate vestra et successorum vestrorum et partium super scripti cenobii. Et neque a nostris iudicibus, comitibus, castaldeis, neque a quibuscumque actoribus nostre rei publice quolibet tempore vos et successores vestri et pars iam dicti cenobii ex hoc quod in super scripto cenobio concessimus aliquam habeatis contrarietatem. Siquis autem male animatus et immemor sui hanc nostram concessionem infringere temptaverit, componat iam dicto monasterio Bisanteos aureos mille, et hoc preceptum nostrum firmum et stabile permaneat. Textum vero huius oblationis concessionisque scribere precepimus te Aceprandum lebitam et scribam nostri sacri Palatii, anno nobis a Deo concessi principatus octabo decimo, mense novembris, concurrente Indictione tertiodecimo. + Gisulfus princeps.

Editions: Mancone 1958-1959, pp. 98-99; RPD, III, n. 425, pp. 1197-1198 (source of the text reproduced here). Document summaries: CMC, III, 13, p. 375; Mancone 1960; Hoffmann 1967; Taviani Carozzi 1991, p. 1149; Dell’Omo 2000.

Bloch 1986, I, pp. 228-229, n. 53, III, p. 1350; Stasser 2008, p. 406 e nota 27.

Il Registrum Petri diaconi (Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3) è un semplice cartulario compilato fra il 1131 e il 1133 dal bibliotecario di Montecassino, ultimo continuatore della Chronica monasterii Casinensis iniziata da Leone Ostiense, che copiò non soltanto privilegi pontifici e praecepta delle autorità laiche, ma anche oblationes quorumque fidelium, riprendendo in particolare i documenti riassunti nella cronaca: non mancano le falsificazioni, predisposte però dal suo illustre predecessore Leone. Risulta assai più corposo del Chronicon Sanctae Sophiae, sia per la maggiore importanza di Montecassino, sia perché Pietro inserisce circa 650 documenti privati.

Il principe Gisulfo II, su richiesta della madre Gemma, concede a Montecassino e all'abate Desiderius il monastero di S. Lorenzo [del Monte] di Salerno (cfr. RPD, p. 1197).