Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 76
source date: [1036 September 15 or 1037 September 15] [Rero (Tresigallo; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificato domno Benedicto sancto sanctisimo pape anno quinto sitque imperante domno piisimo perpetuo agusto ***** a Deo coronato patjfico mangno imperatore in Italia anno detjmo, die quintodetjmo mense seteber, indiccione quinta, in vico qui vocatur Rere abto Cumiacclo. Omnibus manifesstum est atque conccrua ratjones disspositum libenter debere eorum pro quibus venerabiliorum lotjs meliorandique causa proficiunt. Et ideo ego quidem in Dei nomine Dominicus vir honestus presbiter et monacchus atque abba(s) regule mon(a)s(terii) Sancte semperque virginis Mariam qui vocatur in Ponposia, una cum consensum et autoritatem cunto conccreccatjones monacchorum deservientjum eiusdem mon(a)s(terii), vobis presentem in Dei nomine Petrus vir clarissimus qui vocatur de Stadio et in filiis et nepotibus vestris per infiteouticario iurem a presentem die concedentes et concedimus atque confirmantes et confirmavimus tibi rem iuris proprietatis regule mon(a)s(terii) nostris, idest [petj]a una terra in in(tegrum) quod est casale cum [ter]ra laboratoria, sita in fundo qui vocatur Cornacervina, que est in longitudinem sua da Pado qui vocatur Maiorem usque in longaria qui fuit de Romualdo Cumiacclenssis et in latitudinem sua perticas detjpedas vigin[ti] et trex, una cum suis iusti et certis interafinibus, omnesque enim iuris proprietatis mon(a)s(terii) nostris posidentem at singulis lateribus, idest: ab uno latere posidentem ehredes quondam Ioh(anni)s gastaldio et ab alio latere posidentes prado de Lopitjnus qui vocatur de Petrus presbiter, a tertjo latere da uno caput posidente ehredes quondam Romualdo de Cumiacclo et a quarto vero latere da alio caput Pado Maiorem percorentibus, una cum suis iusti et certis interafinibus omnesque enim iuris proprietatis regule mon(a)s(terii) nostris. Dum vobis suprascripto Petrus vir clarissimus qui vocatur de Stadio et in filiis et nepotibus vestris Dominus divina ccratjam in ac lucem permanerem vita, concedimus atque confirmamus vobis ea abendum, tenendum, cultandum, laborandum, cultandum, pastenandum, propaginandum et in omnibus meliorandique causa profitjunt, ex vestris propriis seo etspensis seo laboribus et nihil mihi suprascripto abba(te) vel meisque subcessoribus singulis quibusque annis, omnis martjo mense infra indicc(ionem), sine aliquam tardietatem aut nelec, in argentum den(ario)s sex tantum pro ipsa suprascripta rem que superius legitur pensionem ut dictum est persolva[tur]. Pro quia exinde dicti caltjariis de manibus meis in manibuss tuis prelacto patrono, idest poledra una, presentja testibus qui hi supter scripti sunt, proter restauratjone et luminatjones atque incensa at ubtilitatem ipsius mon(a)s(terii) nostrum. Ita poest die transitum nostrorum omnium nominati Petrus vir clarissimus qui vocatur de Stadio et in filiis et nepotibus vestris ipsa suprascripta rem que superius legitur culta, meliorata et quiquit inidatum vel meliorataque fuerit, revertant iure ecclesie mon(a)s(terii) vestris cuius est iuris proprietatis revertatur. Profites preterea nulisque diebus nullisque temporibus diebus vite nostre suprascripti omnium pititor uhi paginam infiteosint inviolare neque inviolabiliter modis omnibus conservare et atimplere promitimus. Quod si quod absis et verta divina potentja et omnia que superius legitur non observavero vel atimpleverimus contra eh girem vel agerem causarem aut aliqua molestatjones facere voluerimus, iurante per divina omnia misteria sedemque sancta apostolica et vita suprascriptorum domnorum nostrorum atestatjones confirm(amus), quia daturi nos esse promitimus nos suprascripti patrono et nostrisque supcessoribus vobis suprascripto pititores et in nostrisque filiis et nepotibus tuis sicut superius legitur ante omne ligitis initjum vel interpelatjone pene nomine auri ebrizos uncias dues et poss pena soluta manentem anh paginam infiteosint de omnibus sicut superius legitur in suum per valeat sistere firmamentum. Scripta paginam Paulus in Dei nomine tabell(ionem) Cumiacclensis scribendum [rog]avimus et supter manus mea propria firmavimus testibusque at me rogitis obtulit roborandum eorumque presentja vobis pariter contradedit, sup die, mense, indiccione suprascripta quinta, in vico Revere. Dominic(us) p(res)b(iter) et monachu(s) adq(ue) abb(as) mon(a)s(te)rio S[ancte] Marie [q]ui voc(atur) in Ponp(os)ia facto patrono uic paina(m) infiteonsit de omn(i)b(us) sicut ss(u)p(erius) l(egitur) m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi) et scribere rogavit et s(uprascrip)to calciarii a me recepit ✠ . Signum man✠ us mea Le qui vocatur de Iusti monacchus uhi paginam infiteosin de omnibus sicut superius legitur consensit et cuis reletum est. Signum ma✠ ✠ ✠ nibus nostris Leone, Lino, Petrus item monacchus uic paginam infiteosint de omnibus sicut superius legitur consensi[mus] et manus nostra subscripsimus. Signum ma✠ ✠ ✠ ✠ ✠ nibus nostris Petrus vir clarissimus qui vocatur de Pulcchara, Ioh(anne)s qui vocatur de Iusta necnon Martinus qui vocatur de Arochi presbiter, Carulo et Martinus qui vocatur de Ursa uhi pagina infiteosin de omni[b]us sicut superius legitur per ingnorantja literarum ubtilis testes cuis relecti sunt. ✠ Paulus in Dei nomine tabell(io) scriptor uhi paginam infiteosi et de omnibus sicut superius legitur pos roboratjones testibus tradito fuit conplevit et absolvit. [Notitj]am testibus idest: in primis Petrus qui vocatur de Pulcchara vir clarissimus testes, Ioh(anne)s qui vocatur de Iusta vir clarissimus testes, Martinus qui vocatur de Arochi presbiter vir clarissimus testes, Martinus qui vocatur de Ursa vir clarissimus [t]e[stes], Carulo vir clarissimus testes.

Mezzetti, Le carte, pp. 390-393, n. 176.