Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 77
source date: [1037 October 7 or 1038 October 7] [Mezzetti, Le carte, p. 394: Gli elementi del
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni nostri Benedicti summi pontifice et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno sesto sitque imperante domnus Chonradus piissimo perpetuo agusto a Deo coronato patjfico magno imperatore in Italia anno undetjmo, die septimo m(ense) octuber, inditjone sesta, in Pomposea. Petimus at te domnus Albericus quod nominetur Turco, misso evocatus de domno Guido v(ir) v(enerabilis) abb(as) mo(nasterii) Sancte Marie qui vocatur in Pomposea, uti nobis Redulfo sitque Aimo qui vocatur Martino, filii quondam Galiverto, sup dominium et potestatem de Salvia genetrice nostra omnibus diebus vite sue, seo filiis et heredibus libell(ario) nomine concedistis et largistis atque confirmastis nobis rem iuris suprascripto mo(nasterio), idest concedistis nobis omnes res illa sortes et portjones quantascumque abuistis et tenuistis at manibus vestris infra toto fundo qui vocatur Punzano et in fundo qui vocatur Florignano et in fundo qui vocatur Ronco Venerius; per singulis lotjs cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, satjonabilibus, padulibus, piscatjonibus, arbustis, arboribus vel diversisque generibus, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus at suprascripta res pertinentibus; hec omnia abendum, tenendum, possidendum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in a[n]nis atvenientibus viginti et nove [at] rennovandum, salva sanatjone domnica dandum. Ita sane ut inferamus domnice ratjonibus tibi tuisque supcessoribus dare debeamus da grano et siccale in canpo capa quarta, fabas in area modio quarto, farre, orreo in canpo capa quinta, lino mana octava, minuto in area modio sesto, vino anfora quarta, semel vice arbore pecto ponendo, postea sit nobis cessum; et si glande abuerimus in tempore glandis glandatico dare debeamus porco uno. Et concedistis nobis pro casale de suprascripta res in lognitudinem suam perticas detjmpedas viginti et quatuor et in latitudinem suam perticas detjmpedas duodetjm; et si vinea pastinaverimus extra casale fruere debeamus annos quinque post incolomello venerit et postea rendere debeamus sicut de cetera vinea; et si ronco roncaverimus fruere debeamus annos quatuor et postea rendere debeamus sicut de cetera terra; exenio vero pro suprascripto casale dare debeamus omnique anno de grano ariale quartario uno Ferariense, tritulatum et pervendum ipso terratico domnico et ipso exenio per vos petitoris usque at ripa Pado ubi nave vestra domnica potuerit pervenire at tollendum. Et non abeamus licentja de ipsa suprascripta res vindere nec donare nisi inter vos suprascripti petitoris; et non abeamus licentja de ipsa res at nullo platjto plubico ambulare neque distringnere nisi at vestrum. Maiorem quidem domnico nostro vel vestra dominatjone cum onore et obedientja susipere debeamus sine dolo vel fraude. Si quis vero pars nostrum contra os petitjonis ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars partis fidem servandis ante omnis litis initjum vel interpell(atjonem) pene nomine auri obtimi untjas duas et post penam soluta manente os petitjonis in suo robore et fi(rmitate). Cos vero petitjtonis uno tenore conscripto Gaudiosus in Dei nomine tabell(ionem) scribendum rogavimus et unus alterius vobis pariter iubetis, quod consecuti estis agatis Deum et vobis massima gr(atj)as. ✠ Signum ✠ ✠ ✠ manibus Redulfo sitque Aimo qui vocatur Martino, filii quondam Galiverto, et Salvia genetrice de omnibus sicut superius legitur ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 393-396, n. 177.