Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 83
source date: [1039 December 30]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Testes Petro Launas[c]e, Iohanni Ca[ve]tone, Iohanni Paludano. [...] tradant Alberto Picullo vobis Iohanni et [A]dam germani filii quondam Iohanni Ro[g..] de Terricio, idest petia una de terra aratoria que reiacet in Terricio: a mane [seu de] subto h[eredes quo]ndam Dominici Garuzano, a meridie Dominico Quatapalario, a sero argene de [...]. [...] precium sol(idorum) [denariorum] Ven(eticorum) [...] [...] ita de suprascripti [..] abeat Adam [...]. ✠ In nomine domi[ni] Dei et salvatoris nostr[i] Iesu [Christi. An]ni Domini millesimo quadragesimo, te[r]cio kalendas ianuarii, indicione oc[tava, ...]. M[a]nifesta causa est mihi Al[berto] qui nominatur Picullo qui est [a]bitator in Bru[...]man[.]zo quod ac[ce][pi]t a vobis Ioh(anne)s et [A]dam germani filii quondam Ioh(anni)s [qui dicitur] Rog[.. d]e Ter[ri]cio in apreciatum vale[ntem] argentum denari(orum) bonos Veneticorum sol(idos) quadraginta; pro quibus suprascripto precio quia ego accepit [prom]itto atque exspondeo me qui supra venditor ut, si umquam in tempore ego vel mei heredes aut mea submissa personam contra vos qui supra germani aut contra vestris heredibus vel cui vos dederitis agere aut causare presumscero, nominative pecia una de terra aratoria que reiacet in loco ubi dicitur Ter[rici]o [...]cia fine: a mane seu de subto heredes quondam Dominici Garuzani, a meridie Dominicus Quatapallario, a sera est argene, vel si qui sunt coerencie, et est ipsa suprascripta res per mensura iusta iugerum unum [...] rebus qui supra dicernere, curavimus ut ipse suprascripto Adam abeat tres staria seminaturia d[...]re nam alia omnes res prefata abeat prenominato Iohanne dicendum quicquid mihi qui supra venditor [pertinere] debet sive per scriptum aut sine scriptum sive per qualecumque vi ingenio. Et [si de meo datum] aut fac[t]um vel quolibet scriptum exinde in aliam partem appar[u]erint cui ego deditsem aut fecissem vel si in antea dedero aut fecero si hoc apparuerint et clarum factum fuerint de iamdicta re qualiter supra legitur, tunc componere promitto me qui supra venditor una [c]um meos heredes vobis qui supra germani aut contra vestris heredes vel cui vos dederitis pena nomine in argentum denariis bonos [so]l(idos) qu[in]quaginta; et insuper ut supra hunc brevem promissionis sicut supra legitur in sua permaneat firmitatem quia sic inter nos convenit. Et nec li[ce]ad me ammodo ullo [temp]ore nolle quod semel voluit sed quod hic a me semel factum vel conscriptum est sub iusiurandum inviolabiliter conservare promitto cum stipulacione subnixa. Actum in suprascripto loco; feliciter. Signa ✠ manuum suprascript[o] venditor qui hu[n]c brevem promissioni ut supra fieri rogavi et ei relectum est. Signna ✠ ✠ ✠ manibus Petri Launasce et Iohanni Cavetone seu Iohann[i] Paludano qui in huius b(reve) sicut supra legitur r[o]gati sunt testes. ✠ Rozo notarius et iud[e]x sacri palacii scripsi post traditam complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, pp. 400-402, n. 181.