Ravenna, Archivio Storico Diocesano, Diversorum, vol. 35, pp. 329-330.
source date: [1040 April 30] [Ferrara] [XVII sm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Benedicti summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri sede octavo, die trigesimo mensis aprilis, indictione octava, Ferrarie. Gebehardus servus servorum Dei divina gratia archiepiscopus sancte catholice Ravennatis Ecclesie oblator exiguus. Cum summe divinitatis potentia in sacra regiminis arce non meritorum gratia set ineffabilis sue pietatis arbitrio pro multorum optutibus nos locare dignatus est, illud nos ambire cotidie ammonet quod ad perennem capessendam indulgentie censuram pertinere potissimum et fore dignoscitur; unde et beatissimorum sanctorum et maxime intemerate virginis Marie necessitudo me adire compellit suffragia ut qui propriis viribus ad tantam sarcinam perferendam nequaquam existo idoneus Deo prece placentium eiusque Matris oraculo sustenter si non in omnibus in quibusdam tamen presulatus officio dignitatem vite mee moribus valeam adequare. Igitur ego Gebehardus umilis atque peccator sancte catholice Ravennatis Ecclesie archiepiscopus una cum ordinariis clericis sancte nostre Ravennatis Ecclesie nec non cum consensu episcoporum confratrum meorum in tuo venerabili cenobio beatissime theotocos virginis Marie in quo Guido presbiter atque abbas preesse videtur modis omnibus previdi constituere atque confirmare anteriora precepta et insuper que in illis releguntur idest ecclesiam Sancti Petri apostoli cum curte sua integra que vocatur Ustulatus et cum omnibus suis pertinentiis sicut in anterioribus preceptis relegitur. Similiter confirmamus in prefato monasterio curtem integram que vocatur Monterionis cum fundis et apendicibus suis nec non monasteria quorum hec sunt nomina videlicet Sancti Stephani qui vocatur Maioris et Sancti Barbatiani et Sancti Zacharie atque Sancti Stephani qui vocatur Iunioris et monasterium Sancte Marie quod vocatur in Scenodochium cum omnibus rebus et pertinentiis suis. Etiam confirmamus tibi suprascripto Guidoni et per te in sancto ac venerabili monasterio tuisque successoribus in perpetuum omnes cartas enfiteoseos que a nostris clericis eidem monasterio facte sunt. Et insuper concedimus et confirmamus in suprascripto monasterio idest mansum unum integrum qui vocatur de Casale quem usque modo detinere visi fuerunt a iure nostre Ravennatis Ecclesie constituto territorio Ariminense, plebe Sancti Savini, inter affines: ab uno latere strata publica, ab alio latere possidet comes Ariminensis seu a tercio latere rivus qui vocatur Temmise atque a quarto latere iuris sancte nostre Ravennatis Ecclesie. Insuper confirmamus in perpetuum eidem prenominato monasterio omnes res et pertinentias quantascumque habetis vel detinetis per quemcumque modum vel titulum scilicet mansiones, terras, vineas, silvas, paludes vel piscarias a nostra Ecclesia vel a monasteriis eidem nostre Ecclesie subiectis. Que igitur omnia memorata loca vel sicut superius legitur sub tali videlicet ratione concedimus atque confirmamus tibi tuisque successoribus pro remedio anime mee meorumque successorum. Quatenus ut tu et tui successores et confratres qui ibi sunt vel qui per tempora ibidem ordinati fuerint orationes que in tuo anteriore precepto quod a nobis in tuo prefato monasterio concessum est releguntur adimplere et facere debeatis et pro omnibus rebus et pertinentiis quas vos vestraque prefata ecclesia detinere videmini a iure sancte nostre Ravennatis Ecclesie pensionem persolvere debeatis nobis nostrisque successoribus vel sancte nostre Ravennatis Ecclesie actoribus in festivitate sancti Apolenaris viginti solidos de Veneticorum denariis. Si quis vero tam nostri successores quam quevis maior aut minor persona contra huius nostre donationis atque confirmationis precepti seriem quicquam aliter agere presumpserit et prefata loca et res ad ipsum monasterium pertinentes a iure et dominio regularium monachorum qui per tempora fuerint in tuo venerabili templo beata Mater et virgo quovis tempore per quemlibet ut dictum est contractum alienaverit vel munitiones innovaverit nisi resipiscat et emendet sussipiat indissolubile anathematis vinculum trecentorum decem et octo sanctorum patrum Niceni concilii atque cum Iuda Scariothis Iesu Christi domini nostri traditoris compar existat et cum antiquo oste condemnetur Diabolo et abitaculo iustorum privetur eterno et nullo modo in memoria veniat apud Deum. His qui a tuo venerabili templo hec omnia que a me tibi confirmata atque donata sunt beata Virgo alienare aut surripere ut supra diximus atemptaverit ea que ex tuis propriis muneribus a limina tua tibi deservientium regularium monachorum perenniter tribuimus possidenda. Quamobrem ex enicxa prece deposco ut mihi tuo inutili famulo licet inmerito attamen qui pro summo desiderio cordis prelibata munuscula amoris studio tibi confirmare atque donare disposui veri luminis Mater quatinus digneris obsecrationibus obtinere apud filium tuum ut abolitis meorum scelerum vinculis eterne vite participem efficiam. Quam preceptionis ac voluntarie nostre confirmationis et donationis paginam Gerardo notario sancte nostre Ravennatis Ecclesie scribendam iubentes precepimus et ut verius credatur subter manu propria ut perpetualiter maneat roborandam mandavimus sub die et mense et indictione suprascripta octava, Ferrarie. ✠ Ego Gebehardus Dei gratia archiepiscopus hoc preceptum fieri iussi et subscripsi. ✠ Ego Hugo Parmensis episcopus subscripsi. Ego Ivo Placentinus episcopus subscripsi. ✠ Ego Sigefredus Dei nutu Regensis episcopus subscripsi. Ego Adalfredus Bononiensis episcopus subscripsi. ✠ Ego Ubertus Saxenatis episcopus subscripsi. ✠ Ego Iohannes gratia Dei Ficoclensis episcopus in hoc precepto subscripsi. ✠ Ego Rolandus gratia Dei sancte Ferrariensis Ecclesie episcopus subscripsi. ✠ Ego Deusdedit sancte Ravennatis Ecclesie diaconus hoc preceptum laudans subscripsi. ✠ Ego Lambertus abbas in hoc precepto subscripsi. ✠ Ego Bonizo abbas Sancti Severi in hoc precepto laudans subscripsi. ✠ Ego Giselbertus sancte Ravennatis Ecclesie archipresbiter in hoc preceptum laudans subscripsi. ✠ Ego Adam presbiter sancte Ravennatis Ecclesie consensi et subscripsi. ✠ Ego Ravennus cardinalis presbiter in hoc precepto subscripsi. ✠ Ego Vitalis subdiaconus et cantor sancte Ravennatis Ecclesie in hoc preceptum laudans subscripsi. Ego David abbas Sancti Iohannis Evangeliste in hoc preceptum subscripsi. ✠ Ego Bonizo Sancte Marie in Cosmedin abbas in hoc decreto subscripsi.

Mezzetti, Le carte, pp. 402-407, n. 182.

Dalla copia autentica del notaio Lorenzo Ricci, datata 4 novembre 1671.