Ferrara, Archivio Storico Diocesano, Archivio dei Residui ecclesiastici, San Benedetto, A1, n. 1
source date: [1040 August 11] [Ostellato (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[✠ In nomine Patris e]t Filii [e]t Spiritu [Sancti]. Anno Deo pro[pitj]o pon[ti][ficatus] domn(us) noster Benedicto sumo pontific[e et uni][ve]rsalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini s[e]de anno octavo, imperatore defunctus, nullus imperatore nondum abemus, die undecimo mens(e) agusto, inditjone oc[ta]va, in vico qui vocatur Ustolath[o]. Petivi ad te quidem in Dei nomine [do][mnus U]bert[o pres]biter et monachus pro vice ex persona de [domno] [Wi]do gr(atj)a Dei presbiter et monachus atque abbas regule mon(asterii) [Sancte Ma]rie qui vocatur in Pomposea largitore uti mihi quidem in Dei nomine Ioh(anne)s [qui vocatur Bur]ello tam pro me quam pro vice ex persona de Pedornia iu[ga][le] mea petitoris seu filiis et heredibus nostris libellum nomine co[nce]dis[tis et] [la]rgistis seu confirmastis nobis de rem iuris suprascripto mon(asterio) vestro, idest una petja terre de casale qui est posito in Ustolatho pr[o][pe s]et non logne e[cc]lesie Sancti Petri, quod est in longitudinem [suam per]ticas d[e]cimpedas sidecim et in latitudinem sua [per]ticas deci[m][pe]das quator, iusta latere via qui ditjtur Caput de [..]to; [et] iterum concedistis nobis in ipsius loco da alia parte via una petja terre vinearum quod est ordinis tres, iusta latere [po]s[i]dente nobis suprascripti petitore, cum ingresu et egresu suo et cum omnibus que ad suprascripta res pertinentibus sicut superius legitur; heas abendum, tenendum, possidend[um], laborandum, defensandum et in omnibus meliorandum, in an[ni]s [a]dvenientibus vigimti et nove ad renovandum, salv[a] cal(tjaria) domnica dandum hoc petitjone renovemur. Ita sane ut in[f]erere debeamus nobis nostrisque filiis et heredibus vobis vestrisque subceso[ribus] dare debeamus singulis quibusque anni, hoc est pensione de den(arii)s Veneticorum den(ario)s quatuor tantum pensio ut di[c][t]um est persolvatur; et non abeamus licentja de ipsa res ad [n]ullum platjtum publicum neque districta andare nisi ante [vest]ra presentja vel de vestri sumissis. Maiore quidem domino vel [vestra] [d]ominatjone cum onore et obedientja susipere debeamus [et] subseptjone ei facere cum fide et puritate seu umili[ta]te, sine aliqua fraude vel dolo. Si quis vero par nostrum [contra] [h]oc petitjone ire temtaverimus ante perfinitum [tem][p]us sicut superius legitur, de pars parti fidem servanti, ante omnis litis initjum aut interpellatjone pene nomine auri obtimi [un]tjas duas et post pena soluta manente hoc p[e]titjone in sua firmitate. Quos vero petitjone uno pa[r]i tenore conscripto Ioh(anne)s in Dei nomine tabellio scriben[dum ro]gavi et subter manus mea propria firmavi [et] [un]us alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti [su]mus agamus Deum et vobis masimas gr(atj)as. [✠ Sig]num ✠ manus suprascripto Ioh(anni)s petitore tam pro se quam pro vice ex persona de Pedornia iugale sua ad [o]mnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 407-409, n. 183.