Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 79
source date: [1041 February 14] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domni Benedicti pape sede anno nono, die quartadecima mensis februarii, indicione nona, Ravenna. Petivi ad vobis in Dei nomine domnus Uuido Dei gr(aci)a abb(as) mon(asterii) Sanctê Marie qui vocatur a Ponposia, per consensum deserviencium eiusdem, ME presente in Christi nomine Petrus qui vocatur Homine petitor pro persona e in vice Euthochia sori mea seu filiis et nepotibus suis – aut si filio vel filia non abuerit licead sibi dare vel derelinquere in uno successore suo seu filiis sui mediocras persona – per heo peticio enfiteussit concedisti et largisti seu confirmasti nobis rem iuris mon(asterii) vestri Sanctê Marie qui vocatur a Senodochio, idest vacuamentum unum in integrum que extenditur in longitudinem suam pedes viginti et septem et in latitudinem suam pedes decem et octo vel cum ingresso et regresso suo et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas in ac civitate Rav(enne), in regione Porta qui vocatur Sancti Laurencii; in finibus eiusdem rei hoc est: ab uno latere possidens ego predicta Euthochia iuris predicti mon(asterii), a secundo latere possidens Andreas qui vocatur Zarauquo iuris prefati mon(asterii) seu a tercio latere possidens heredes quondam Riculfi iuris iamdicti mon(asterii) atque a quarto latere possidens Andreas qui vocatur Grasso. DUM ME superius nominata seu filiis et nepotibus mei aut meo sucessore seu filiis sui DIVINA gr(aci)a in ac luce iusserit permanere vita concedisti et largisti seu confirmasti nobis eas abendam, tenendam, possidendam, defensandam et meliorandam. SUB pensione omni marcii mense infra indicione pro suprascripta res, idest den(arium) Venecie unum tantum. Pro quia accepisti call(ciarium) in presencia testium, idest librum unum pro den(ariorum) Venecie sol(idis) viginti. Et tu suprascriptus abb(as) suprascripti mon(asterii) una cum tui successoribus me predicta Euthochia meisque filiis et nepotibus aut meo subcessore seu filiis suis [e]as res que superius legitur ab omni persona ominum stare et auctoriare seu defensare debeatis. QUOD SI QUOD Absit et avertas divina potenciam et omnia que superius legitur non observavero vel adinplevero aut contendere voluero, quia daturam me promitto ego cum meis filiis et nepotibus aut meo subcessore seu filiis suis tibi suprascripto abb(ati) tuisque subcessoribus ANTE OMNIS litis inicium aut interpellacionem pene nomine [au]ri optimi uncie due et post pene sol(ucionem) m(anente) ec peticio firma. Gerardus Dei nutu tabell(ionem) Ravennas scribendum rog[av]i, sub d[i]e et mense et indicione p[re]fata nona, Ravenna. ✠ [Petrus in a]c peticione ut sup(erius) l(egitur) a me facta s(ub)s(cripsi). ✠ Ioh(anne)s filius q(uon)d(am) Ioh(ann)i in ac peticione ut sup(erius) l(egitur) rog(atus) t(es)t(is) s(ub)s(cripsi). [✠ Ego] Stefan(us) co(n)sul in ac peticione [ut superius legitur rogatus testis subscripsi]. ✠ Ego Gerardus in hac peticione ut sup(erius) l(egitur) rogatus testis s(ub)s(cripsi). Gerardus Dei nutu tabell(io) Ravennas scriptor uic peticionis ut superius legitur post roboracionem testium traditam complevi, absolvi. Noticiam testium [idest]: Ioh(anne)s filius quondam [Iohannis], Stephanus [filiu]s q[uon]dam [...], Gerardus [...].

Mezzetti, Le carte, pp. 412-414, n. 185.