Federici, Codex, I, pp. 522-526 (Mezzetti, Le carte, pp. 414-416, n. 186)
source date: [1041 February 20] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domni Benedicti pape sede anno nono, die viesima mensis februarii, indictione nona, Ravenne. Petivi ad vobis in Dei nomine domnus Vuido Dei gratia umillimus abbas monasterii Sancte Marie que vocatur a Pomposia, per consensum deserviencium eiusdem monasterii, me presente in Christi nomine Iohannes de Berta petitor pro me et pro Berta conius mea seu filiis et nepotibus nostris per ec peticionis enfiteusin concedisti et largisti seu confirmasti nobis rem iuris predicti monasterii vestri, idest mansione una integra pedeplana que extenditur in longitudinem suam pedes legiptimi semissales viginti et quatuor et in latitudinem suam pedes decem et octo vel cum ingresso et regresso suo et cum accesso ripa fluvio Padorine et cum omnibus sibi pertinentibus, que est posita foris porta que vocatur Varcini ultra predicto fluvio, in finibus eiusdem rei: a primo latere predicta ripa et fluvio, ab alio latere possidet Vitalis de Teucio, a tercio latere possident eredes quondam Verardi et Andree iudex, a quarto latere possidet Bonofilio ne... qui vocatur de Vitalis. Dum nos superius nominati petitoris seu filiis et nepotibus nostri divina gratia in ac luce iusserit permanere vita, concedisti et largisti seu confirmasti nobis eas res abendum, tenendum, possidendum, defensandum et meliorandum in omnibus indesinenter secundum paginam peticionis nostre, singulis quibusque anni sub pensione omni annualiter pro supradicta res denariorum Venecie quatuor tantum infra indictione pensio ut dictum est persolvatur. Pro eo quia accepisti calciarium, idest librum unum pro denariorum Venecie libras quatuor. Et tu supradicto abbas cum tuis subcessoribus nobis supradicti petitoris nostrisque filiis et nepotibus supradicta res ab omni persona omnium stare et auctorizare seu defendere debeatis. Ita et post transitum nostrum nostrorumque filiorum et nepotuum munimine expleto quandoque Domino placuerit, tunc supradicta res laboratas, defensatas et in omnibus melioratas ad ius dominiumque supradicti monasterii, cuius est ius et proprietas, modis omnibus revertantur dominium et potestate. Quod si quod absit et avertat divina potentia et omnia que supra legitur non observaverimus vel adimpleverimus et contra ec ire vel agere aut contendere voluerimus, quia daturi nos esse promittimus cum nostris filiis et nepotibus tibi tuisque subcessoribus ante omnis litis initium aut interpellationem pene nomine auri optimi uncie due et post pene solutionis ec peticio firma. Gerardus Dei nutu tabellio Ravenne scribendum rogavit, sub die et mense et indictione supradicta nona, Ravenne. (C) Signum ✠ manus supradicto Iohannis de Berta iamdicto petitore ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 414-416, n. 186.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 522-526, da A perduto).