Federici, Codex, I, pp. 536-542 (Mezzetti, Le carte, pp. 423-426, n. 189)
source date: [1041 June 20] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Benedicti pape sede nono, pos defuncto domno Conradus imperatore, die vigesimo mense iunii, indictione nona, Ravenne. Plura enim esistunt pacta que sola ... temporum, set ob oc necesse est scripture vinculis ... vergentium tempora oblivionis mandentur et iurgium generentur equum. Profitens profiteor ego in Dei nomine Ingizoni qui vocatur Bonizoni de Vitalis per huius paginam mee vocis, professionis, sponsionis simulque pactique convenientie, statuti seo largetati a presenti die mee pagine tibi presente in Dei nomine domnus Vuido Dei gratia presbiter et monachus adque abbate regule venerabilis monasterii Sancte Marie Dei genitricis glorioseque Marie que vocatur in Ponposia, eo quod vos predicto domnus abbas cum consensum monachorum eiusdem monasterii, facis cartam pacti largetati ... meum ... Ingizoni amodo usque ad annos quadriginta – et si plus vixerit, omnibus diebus vite mee dedit et post meum obitum cadat adque revertat ipsas res quas inferius michi largisti absque omni inventione in supradicto monasterio vestro Sancte Marie que vocatur in Ponposia, et si antea quadriginta annos mortuo fuero ego supradicto Ingizoni, similter ipsas res revertant in predicto monasterio vestro – ... concedisti nobis rem iuris predicti monasterii vestris, idest omnes res illa integras ... quantascumque pertinet supradicto monasterio vestro in massa que vocatur Borfialia cum interrafines eorum supradicte res: a primo latere fluvio Alimone et ab alio latere via que pergit a Gudo, a tercio latere supradicto Gudo percurrens adque a quarto latere possident heredes quondam Tribuni et possident heredes quondam Petri tabellionis de Pusterula et heredes quondam Teubaldi de Pusterula et una petia terre que est posita ex alia parte Gudo. Et insuper concedis mihi supradicto petitori sicut supra legitur, idest omnes res illa quantascumque modo a presenti die ad ... tenere videtur in locum qui dicitur Fosso ... a primo latere et fluvio Alimone et ab alio latere Gumso, a tertio latere Russi, a quarto latere ... predictis rebus cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis , sationalibus, arbustis, arboribus et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Faventino, plebe Sancti Iohannis qui vocatur in Axiliate. Hec omnia abendum, tenendum, pusidendum, laborandum, restaurandum, defensandum et in omnibus meliorandum sicut superius legitur. Ita sane ut inferamus singulis quibusque anni omni marcio mense infra indictione pro omnibus que supra legitur, idest in argentum dinari Venecie solidos quinquaginta, pensionem ut dictum est persolvatur. Pro eo quia ego supradicto Ingizoni cum consensum Prengarda qui vocatur Ita iugale mea dedimus et contradedimus et ...recimus in supradicto monasterio ... idest mansum unum posito in loco qui dicitur B..., territorio Ariminensi, plebe Sancti Laurentii qui vocatur in Monte et manso uno in loco qui dicitur ... in Befano cum quartam partem de case a se pertinentibus, quam ipso manso de ... Iohannes de Monzango ad iura ... et octavam partem de Campavoli et octavam partem de omnes pertinencias quantascumque abuit et detinuit et pertinuit quondam Martinus qui vocabatur de Petrus de Raloto in fundo qui vocatur Cento et in fundo qui vocatur Curbulo et Quiliano in Buriano coerentem, sitas in ... plebe Sancti Cassiani qui vocatur in Decimo et fundum unum in integrum qui vocatur Meditula, plebe Sancti Iohannis qui vocatur a Liba ... et medietatem de omnes res illas quantascumque abeo et detineo et mihi pertinet in loco qui vocatur Pomposiano et in fundum qui vocatur Benazo et Marini et Silbazanni et Banioclati coerentem se, quam ipsam medietatem ... debeatis da Capello misisti iuri monasterii Sancti Petri qui vocatur in Vincula, territorio Ficoclensi, plebe Sancti Andree qui vocatur Bilo Maculata, quod sunt ec omnia insimul mansos decem, abentem de unumquemque mansos tornaturias quadriginta et si minus fuerit adimplere debeamus ... de vico nostro qui vocatur Sorore. Et insuper librum unum pro calciarium denariorum Veneticorum libras sexaginta. Et ... numquam licead tibi supradicto abbate tuis successoribus ipsas res que supra legitur ... et minuere mihi supradicto Ingizonis omnibus diebus vite mee tantum per nullum ingenium de quod umanum sensum otignere potuero, set immo homni tempore securum et quietas exinde maneas in omnibus sicut supra legitur. Quod si quod absit et avertat divina potencia ec omnia que supra legitur non observavero et adimplevero et contra ec ire vel agere aut contendere voluero, tunc daturo me esse promitto ego supradicto Ingizoni tibi supradicto abbati tuisque successoribus ante omnes lidis inicium aut interpellationem pene nomine auri libras duas et maneat pacti in sua firmitate. Petrus in Dei nomine tabellio Ravennas scribendum rogavi, sub die menseque et indictione supradicta nona, Ravenne. ✠ Ingizo in oc pacto ut supra legitur a me facta subscripsi et scribere rogavi. ✠ Ego Leo Romani in hac peticione ut supra legitur rogatus testis subscripsi. ✠ Ego Petrus tabellio Ravennas scripsit hac paginam peticionis complevi absolvi.

Mezzetti, Le carte, pp. 423-426, n. 189.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 536-542, da A perduto).