Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CIV, n. 2890
source date: [Between 1041 January 1 and 1041 December 31] [Mezzetti, Le carte, pp. 426-427:
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine [Domini. Tem]poribus do[mni Benedicti pape se]d[e an]no nono, d[ie ...][.. inditjone nona, Ra]v(enne), in claus[tro monasterii Sancti] Stefani [Maioris]. P[etivi ad te quidem in Dei nomine ...] [...]ut[..] vel [...] mon[...] [...], uti mihi [P]e[trus filius Mi]loni petitor[e …] [... seu] filii et he[redi]bus nostris [...]e potesta[...] [... successo]ribus nostri [...] quia per [...] unu[m] ante alterum de [nobis] [...] supervixerit se[...] per enfiteuticari[um] [ius concedisti adque largi]stis seo confirmasti nobis rem iuris mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur [in Pomposia ... idest medietatem] d[e] mansione una integra iusta latere [...]be[...]ta est e[o]dem tem[pore ...] in latitudi[ne sua pedes ... et in longitu]dine sua pedes n[umero] decem et semisse [...] [... sa]tjona[libus...] et cum ingressum et eg[r]essum suo et [c]um omnibus [sibi] [pertinentibus sic]ut superius legitur, sitas in anc tjv(itate) Rav(enne), in regione Porta Sancti Laurentj[i]; i[n] t[err]as fi[nes de] [suprascripta] mansione integra unde co[n]cedi[sti] nobis medietatem: a[b uno latere ...] [...] et suis consortibus et ab alio latere detinet [.]atu[.]a[...] heredes quondam Ge[...] [...] et [..] predictus Ioh(anne)s de [.]e[... et] ab ali[o ca]pi[te] [curte] de [c]omune. Dum nobis [superius nominati] p[etitori]s seo filiis et nepotibus nostris divina [gratja] [in ac lu]ce iuxerit permanere vita concedisti nobis ea re que superius legitur abendum, te[n]endum, possidendum, defensandum et melliorandum et vos suprascripto abb(ate) cum vestris successoribus [... nobis] nost[ri]sque filiis et nepotibus ipsa re que superius legitur ab omni persona homi[num] defendere et autoriare promisisti; et ex nostris propriis expensibus seo laboribus [nihil] aliquod inferius afixa pensione reputantes. Prestante quoque nos [s]up[eri]u[s n]o[mina]ti petitoris seo filiis et nepotibus nostris indesinenter secundum [pagina] [petitjonis] nostra pensionem nomine singulis quibusque annis omni ann[ualiter, pro suprascripta] medietate de mansione que superius legitur, idest in argentum den(arios) duos tantum [pensio][nem ut] dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde a[cc]epis[ti de mani][bus nostris caltjarii nomine], idest librum unum pro solidos quinquaginta [...] de[...]. [Ita] et post transitum nostrum suprascripti petitoris seo filiis et nepotibus nostris, MUNIMINE expleto quand[oque] Dominus sueque sancte magestati placuerit, tunc [ipsa res me][li]oratas defensatas [ve]l qui[d]qui[d] inibi [aditum melioratumque fuerit ad ius et domi]nium de suprascripti mon(asteri)i, cuius est iura et propri[et]as, modis omnib[us re][vertatur. Pro]mitentes [pretere]a nunc nullis di[e]bus [vi][t]e nostre neque filiis et nepotibus test[u]s huius petitjonis violare set inv[i]o[labiliter] modis omnibus conservare et custodire promitto et si contra [ea que superius legitur] [agere presumserimus], tunc daturi nos esse promittimus nos suprascripti petitori[s seo] [filiis] et nepotibus vobis suprascripto abb(ate) tuisque successoribus ANTE omne litis initjum aut interpell(atjonem) pene nomine [a]uri untjas dua[s] et post pene s[o]lutjone m(anente) anc petitjonis in su[a] fir[mit]ate. Quam vero petitjonis ENRICUS in Dei nomine t[a]bell(ionem) Rav(ennas) [scriben]dum roga[v]i et supter manu m[ea] propria subscripsi et rogatis testibus illam [ti]bi in e[orum] [presentja] tradidit, sub die et mense et ind(itjo)ne suprascripta [n]ona, Rav(enne). ✠ Petrus filius Milonis in ac peticionis ut sup(erius) l(egitur) a me facta s(ub)s(cripsi). [✠ Ego ...]us filiuss q(uo)nd(am) [R]icardo in ac [p]eticione [ut superius legitur] [rogatus teste subscripsi]. [✠ Ego ...] in ac peticione ut sup(erius) l(egitur) [ro]gatus t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). [✠ Ego ...] in h[ac p]eticione ut sup(erius) l(egitur) [r]og(atus) t(es)t(e) s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, pp. 426-428, n. 190.