Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 81
source date: [1042 February 9] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

✠ In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anni ab incarnatjone domini nostri Iesu Christi millesimo quadragesimo secundo, pontificatus vero domni nostri Benedicto summo pontifitjs et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno detjmo, regnante igitur in Christi nomine domnus Henricus secundo rex in Italia anno tertjo, die nono mense februarius, indicione detjma, Ferr(arie). Petivi ad te quidem in Dei nomine Leo vir clarissimus qui vocatur Romani qui manere et habitare viso est in tjvitate Ferr(arie) mihi presente quidem in Christi nomine Daniele filius quondam ************* qui manere et habitare viso sum in superiori burgo Ferr(arie) seu filiis et heredibus meis libellum nomine concedistis et largistis mihi de rem iuris proprietatis vestre, idest petja una de terra laboratoria et ex parte cum vinea supra se habente, qui est posita in fundo qui vocatur Germiniana, estendente in lognitudinem sua usque in vallis et in latitudinem sua perticas detjmpedas quinque et media; interrafines eius: hab uno llatere poss(idente) ego suprascripto petito(r) et ab alio llatere poss(idente) Leo Liuzo vir clarissimus qui vocatur de Macaritico seu a tertjo llatere fundoris vallis atque ad quarto llatere via plubica et fluvio Pado percorente; hec omnia concedistis atque largistis mihi eas habendum, tenendum, laborandum, cultandum, pastinandum, propaginandum, hordinandum et disponendum, defensandum seu meliorandum, in annis advenientibus viinti et nove ad renovandum, salva sanatjone domnica dandum libellum renovetur. Ita sanet ut exinde inferrere debeamus ego suprascripto petito(r) meisque filiis et heredibus tibi suprascripto concedito(re) tuisque filiis et heredibus omnis martji mense pensione nomine dare debeamus, idest in argentum de monete Veneticorum den(arios) sex tantum ista pensio ut dictum est persolvatur. Promitentes preterea nunc nullis diebus nullique temporibus vite mee suprascripto petito(r) seu filiis et heredibus meis vobis suprascripto concedito(re) atque largito(re) tuisque filiis et heredibus testus uius paginam petitjonis libelli afictum vel ea que superius legitur violare set inviolabiliter modis omnibus conservare et adimplere promitto. Quod si quod absi et advertat divina potentja et omnia que superius legitur non observaverimus vel adimpleverimus per quodvis modis aut ingenii quia daturo me esse promitto ego suprascripto Daniele petito(r) seu filiis et heredibus meis tibi suprascripto Leo vir clarissimus qui vocatur Romani concedito(re) atque largito(re) tuisque filiis et heredibus ante omnis litis initjum aut interpell(atjonem) pene nomine auri untje due et post penam soluta manentem ac pagina petitjonis libelli afictum sicut superius legitur in suo robore et firmi(tate). Quam vero hec pagina petitjonis libelli sicut superius legitur Petrus in Dei nomine tabell(io) uius tjvitatis Ferr(arie), sub die, mense, inditjone suprascripta detjma, Ferr(arie). ✠ Signum ✠ manus suprascripto Daniele petito(re) ad omnia suprascripta cui relectum est. ✠ Signum ✠ ✠ manibus Guido qui vocatur de Trutha et Ioh(anne)s filius de Mauro testi rogati ad omnia suprascripta cui relectum est. ✠ Signum ✠ ✠ ✠ ✠ manibus Guido vir clarissimus qui vocatur de Redulfo et Dominicus de Ioh(anne)s presbiter et Rustico filius quondam Stefanus qui vocatur de Armatho et Andrea qui vocatur de Gismondo testi rogati ad omnia suprascripta cui relectum est. ✠ Ego Petrus in Dei nomine tabell(io) uius tjvitatis Ferr(arie) scriptor uius pagina petitjonis libelli sicut superius legitur post roboratjonem testium atque tradita complevi et absolvit. Notitiam testium idest: Guido vir clarissimus testes, Ioh(anne)s vir clarissimus testes, Guido vir clarissimus testes, Dominicus vir clarissimus testes, Rustico vir clarissimus testes, Andrea vir clarissimus testes.

Mezzetti, Le carte, pp. 430-432, n. 192.