Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 82
source date: [1042 April 27] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

✠ In nomine Domini. Tenporibus domni Benedicti pape sede detjmo, die vigeximo septimo mensis aprelis, indiccione detjma, Rav(enne). Petimus a te domno Guido gr(atj)a Dei abb(as) regule mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Ponposia, per consensum eisdem monachorum, uti mihi Anna relicta quondam Dominitj qui vocabatur Scaramai omnibus diebus vite me tantum concedisti et largisti mihi idest una mansione pedeplana in int(egro) cum acesso ripa fluminis Padenne et cum ingress(o) et egress(o) su[o] et cum omnibus sibi pertinentibus, que est possita foris porta qui vocatur Guartjni, interrafines eius: a primo latere via plubica suprascripto fluvo Padenna, a secundum possidens Ioh(anne)s filius quondam Theofilus et a reliquis duobus lateribus possidens domnus Tedebaldi nobilissimo viro vel omnibus ut superius legitur; eas abendum, tenendum, supersedendum, per me aut per meum misso defensandum et in omnibus meliorandum omnibus diebus vite me tantum et post autem meum obitum ipsa mansione cum ipsa terra a te suprascripto abb(ate) tuisque subcessoribus revertas. Ita sane ut inferere debeo ego suprascripta Anna tibi suprascripto abb(ate) tuisque subcessoribus omnis martj mens(e) denari(os) octo tantum denari Venetje pensio ut dictu est persolvatur. Pro eo quia exinde accepisti in manum tua suprascripto domno abb(ate) de manum mea suprascripta Anna idest libro uno pro in arg(entum) de denari(orum) Veneticorum sol(idis) viginti et per unoquoque sol(ido) ana denari duodetj. QUOD si QUOD absit et avertas divina potentja et omnia que superius legitur non observo ego suprascripta Anna tibi suprascripto domno abb(ate) tuisque subcessoribus ante omnis litis initjum aut interpellatjone pene nomine auri untjas una et post pene solutjone manente ac pagina petitjonis in sua fir|mitate. Quam vero paginam Petrus in Dei nomine tabell(ionem) scribendum rogavit eam tibi tradidit, sub die et mensis, indiccione suprascripta detjma, Rav(enne). Signum ✠ manus mea suprascripta Anna relicta quondam Dominitj Scaramai at omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 432-434, n. 193.