Modena, Archivio di Stato, Abbazia poi Prepositura di Santa Maria di Pomposa, Chiesa e monastero, b. 1, sez. A, n. II.
source date: [1045 September 16] [Bodfeld (Elbingerode; DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine sanctê et individuê Trinitatis. Tercius Heinricus divina favente clementia rex. Si circa sanctorum loca beneficia condigna inpendimus, hoc nostram inperialem clêmentiam condecere aestimamus, insuper etiam et êtêrna premia nos adipisci inde speramus. Q[u]apropter omnium Christi nostrorumque fidelium universitatem scire volumus, qualiter nos per interventum nostrae dilectae coniugis AGNETIS et HERIMANNI Coloniensis archiepiscopi nostri scilicet archicancellarii et Hunfredi dilecti cancellarii caeterorumque familiarium nostrorum abbaciaM Sanctae MARIE in Pomposia de antecessore nostro imperatore OTTONE a Frederico Ravennatis Aecclesiae archiepiscopo iuxta utriusque placitum ad imperialem subiectionem concambitam ac postea ab HEINRICO divae memoriae imperatore augusto nostro scilicet [a]ltero antecessore corroboratam et ab Ugone marchione magnifice ditatam et in nos successione imperii et legali iure hereditatam ad nostrae dominationis manus recepimus eandemque cum omnibus pertinentiis suis et cum lateribus desuper in tota insula, primo latere Pado percurrente in mare, secundo latere litus maris, tercio latere Gauro; insuper piscaria quae vocatur Volana a rivo Paderino usque in mare et locus qui dicitur Lacu Sancto cum omnibus sibi pertinentibus, quantacumque in apostolicae Sedis praecepto releguntur, vel infra totum comitatum Comacliensem et Ferrariensem et Gavellensem et in civitate Ravenna et in comitatu Corneliense et Faventino et Liviense et Pupiliense et Cessenate et Ariminense et Fanense et infra totum comitatum Orbinatem et Castellanum et Perusinum , cum areis, êdificiis, castris, capellis, silvis, [pr]atis, pascuis, salictis, olivetis, vineis, montibus, planiciebus, aquis aquarumque decursibus, piscationibus, venationibus, salinis et cum omni utilitate, quae vel nominari vel scribi possit, et quicquid sibi iunior UGO marchio filius UBERTI dedit et qua[ntacumque habet aut a]cquirere potest infra Padum et Attesin fluvium vel infra Pa[dum et] Sandalum, ab omni subiectione archiepiscoporum excutimus, ut regalis sit, nulli dominantium persone subiecta. Sin[t] monachi eius ab omni secularis servicii infestatione securi, qui de suis qualem voluerint aBBATEM eligant ab episcopo Comacliensi consecrandum; qui, si sibi pro pecunia v[el] aliqua humana potestate molestus esse voluerit, veniat ad arc[hi]episcopum Ravennatem ab eo benedicendus, et si hoc in isto quod in priore invenerit, ad qualemcumque episcopum desiderat causa consecrationis properet. Si quis autem hoc prêceptum fregerit, componat ducentas libras auri cocti, medietatem camere nostrê et medietatem prêlibato monasterio. Quod ut verius credatur, hanc regalem paginam MANU propria roboratam sigillari IUSSIMUS. Signum domni Heinrici tercii (M) regis invictissimi . Hunfredus cancellarius vice Herimanni archicancellarii recognovi . (SI D) Datum XVI kal. octub. ANNO incarnationis Domini millesimo XLV, indictione XIIII, ANNO vero domni Heinrici tercii regnantis septimo. Actum in Potfelt; feliciter AMEN.

Mezzetti, Le carte, pp. 435-438, n. 195.

Enrico III conferma a Pomposa i diritti, le dipendenze, la libera elezione dell'abate e prende il monastero sotto la sua tutela.