Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 86
source date: [1045 November 2] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

✠ In nomine Domini. Temporibus domni nostri Gregorii pape sede primo, die secundo mens(e) novembris, indi(tjone) quartadetjma, Rav(enne). Peto ad vobis in Dei nomine domnus Guido gr(atja) Dei presbiter et monachus atque abb(as) regule vv(enerabilis) m[o]n(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Ponposie, una cum consensum deservientjum eiusdem mon(asterii), ego quidem in Dei nomine Ioh(anne)s dux filius quondam Adelberti dutj petitore pro me et pro Giseltruda nobilis femina iugal(e) mea atque filiis et nepotibus nostris per enfiteuticario ius a presenti die concedistis et largisti nobis rem iuris suprascripti mon(asterii) vestro, idest unum spatjum terre in int(egro) cum putheo in i(n)t(egro) infra se abente – quod est da pertinentja quas detinet Ioh(anne)s nepos de Ioh(anne)s presbitero qui vocatur de Cristina et filii Milonis usque ad pertinentja quas detinet heredes quondam Pasquali Eleutherii – cum ortore sue in int(egro) retro se posite, exepto cubiculum qui detinet Guido pro latus iure predicto mon(asterio) vestro et exepto orto qui detinet Ioh(anne)s presbitero iure predicto mon(asterio), cum ingreio suo pedes sex et cum ingreso et egreio sui et cum omnibus ad suprascripto spatjum terre et ortore in int(egro) pertinentibus, sitas in ac tjvitate Rav(enne), in regione Porta Sancti Laurentji; inter adfines eiusdem predicto spatjum terre et ortoras in int(egro) pertinentibus, hoc est: ab uno latere androna que pergit ad Sancto Pollionis et ab alio latere poss(idente) Ioh(anne)s nepos Ioh(anni)s presbitero qui vocatur de Cristina et filii Milonis et uxor que fuit de quondam Mainfredi et heredes quondam Andree qui vocabatur Zarauco et heredes quondam Leo Buria et Leo Botone seo a tertjo latere poss(identes) heredes quondam Gerardi qui vocabatur de Leoni de Liuto atque a quarto latere poss(identes) heredes quondam predicto Pasquali Eleutherius vel omnibus ut superius legitur. Dum nos superius nominati petitoris atque filiis et nepotibus nostris divina gr(atj)a in ac luce iuserit permanere vitam concedistis et largistis nobis eas res que superius legitur abendas, tenendas, defensanda et in omnibus meliorandas. Tu suprascripto abb(as) una cum tuis succesoribus ad nobis suprascripti petitoris nostrisque filiis et nepotibus sicut superius legitur ab omni personam hominum in omnibus exinde vobiscum stare et auctoriare seo defensare debeatis et ex nostris propriis etexpensis seo laboribus nichil aliquid nisi inferius et affixa pensione reputantes. Prestante quoque nos superius nominati petitoris atque filiis et nepotibus nostris indesinenter secundum pag(inam) petitjonis nostre pensione nomine singulis quibusque anni sup pensione omni annualiter infra indi(tjone), pro is omnia que superius legitur, idest in argentum denarii quattuor tantum Ven(etici) pensionem ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepistis de manibus meis suprascripti petitores pro me et pro suprascripta iugal(e) mea in manibus vestris suprascripto abb(ate) in presentjam testium, qui hic subter subscripturi sunt, call(tjarii) nomine, idest librum unum pro denariorum Ven(eticorum) libras viginti. Ita et post transitum nostrum quorum supra nominati petitoris atque filiis et nepotibus nostris sicut superius legitur. QUOD SI QUOD absi et avertat divina potentja et omnia que superius legitur non observaverimus vel adinpleverimus et contra hec ire vel agere aut contendere voluerimus per quemlibet modum vel titulum et atestatjonem confirmamus, quia daturi nos esse promittimus nos suprascripti iugalium petitoris nostrisque filiis et nepotibus tibi suprascripto abb(ate) tuisque subcesoribus sicut superius legitur ANTE OM(n)E litis initjum aut interpell(atjonem) pene nomine auri huntjas duas et post pene solutjonis maneat hec petitjo in sua firmitatem. Quam vero pag(inam) Dominicus in Dei nomine tabell(ionem) Rav(ennas) scribendum rogavi et subter manus meas propria firmavi, in eorum presentja quorum contradidit, sub die et mense et indi(tjone) suprascripta quartadetjma, Rav(enne). ✠ Ioh(anne)s dux filius q(uo)nd(am) Alberti in hac peticione a me facta s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, pp. 438-440, n. 196.