Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 87
source date: [1046 December 18] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[✠ I]n nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni [Gre]gorii pape sede secundo sitque regnate domno En[rico] rex anno primo, die otavadecima men[se decem]bris, indicione quintadecima, RAVENNE. [Quic]umque aliquit spontem pergit, peragit [... scr]ipture mancipari vinculo. Igi[tur] cu[m] Christi auxilio dum inventi fuiset bonis[simi] atque inluxtriximi viri necnon bone opinionis et laudabilis fama, viri quorum nomina ec sunt: idest in primis Mauricius filius quondam Gregorius qui vocabatur Caputbrusato, Lambertus vir clarissimus nego(ciator) qui vocatur de Tiberio, Dominicus filius Iohannes Bibenstinca, Leo qui vocatur Iacula, Farulfo tabellionem, Honestus qui vocatur de Fuscardo et ME presente Gerardo Dei nutu tabellio Rav(ennas) e[t] ce(te)ri; in nostrorum omnium presenciam accedens Martinus filius quondam Amizo Rubeo, apreendens virga in manum sua et mittens [i]llum in manibus domnus Mainardus Dei gr(aci)a [a]bbas mon(asterii) Sancte Marie que vocatur a Ponposia et Ho[ne]stus avocatori suo dicens: ‘Ecce refuto [tibi] omne accionem et querimonia et dam[na qua]ntascumque ego abuit ad antecesso[ribus meis] aut abeo contra te exepto [...] capitino de salina unde in[tentio]ne abeo. Et spondeo et obligo si umquam [i]n tempore agere aut contendere voluero contra te aut contra suprascripto mon(asterio) ego aut meis filiis et heredibus aut mea summissa persona et si ec omnia non observavero, conposituro me promitto cum meis filiis et heredibus tibi tuisque subcessoribus dena(riorum) Venecie libras X’. Tunc ipse abbas accipiens rog(avit) omnes pro futuro testimonio. Oc factum est sub die et mense et indicione quintadecima, RAVENNE. ✠ Ego Martinus Amizonis q(uo)nd(am) filius in hac sponsione a me facta s(ub)s(cripsi). (C) Ego Leo Iacula in ah sponsione(m) et obligacione(m) int(er)fuit et s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, pp. 441-442, n. 197.