Federici, Codex, I, pp. 694-695 (Mezzetti, Le carte, pp. 442-443, n. 198)
source date: [1047 January] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domini nostri Clementi pape et universalis pontificis sitque mense genuarii, indictione quintadecima, infra celle ... Sancte Marie in Ponposia. Petivi a te quidem in Dei nomine domnus Iohanni monacho cum consensu de Mainardi ... michi presenti Martinus de More peciam terre que fuit de quondam Iohannis de Ariprando et Petrus et Erme... in tribus partibus, in quarta vero parte ... in ipso Martinus in persona eius vice Iohannis seo filiis et nepotibus vestris ... ante alter si ... filio vel filia morta fuerit, eius pars danda illis qui supervixerit ... omnes res que nos abemus iure predicto monasterio in ... casa canale ... ad abendum, tenendum, laborandum ...

Mezzetti, Le carte, pp. 442-443, n. 198.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 694-695, da A perduto).