Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 89
source date: [1047 February 5] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

✠ In nomine Domini. Temporibus domni nostri Clementis pape sede primo, domni Enricus a Deo coronato in Italia anno primo, die quinto mens(e) februarii, indi(tjone) quintadetjma, Rav(enne). Petistis ad me quidem in Dei nomine Mainardo gr(atj)a Dei presbiter adque abbas mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur a Pomposia, una cum consensu eiusde regule, ego quidem in Dei nomine Ioh(anne)s qui vocatur de Ell(o) petitore pro me et pro Anna iugal(e) mea seo filiis et nepotibus nostris per enfiteoiuticario iure a press(enti) die concedistis nobis re iuris suprascripti mon(asterii) vestris, idest mansione una in int(egro) pedeplana et cum omni petra esse videntur, tam in opera vel estra opera, et cum curte de comune ante se posita et cum portjone de puteo et conca marmorea et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas in a tjvitate Rav(enne), in regione Porta Sancti Laurenti, prope ecclesia Sancte Marie qui vocatur a Sinedothia; hi finibus eius: ex omnibus lateribus iuris prefati mon(asterii) vestris. Dum nos superius nominati petitori seo filiis et nepotibus nostris divina gr(atj)a in ac lucem iuxeri permanere vita concedisti nobis eas res abendas, tenendas, posidendas, defensandas. Ego suprascripto abbas una cum vestris sucessoribus nobis nostrisque filiis et nepotibus ipsa res stare, autoriare promisistis. Supensione nomine omnis anualiter infra indi(tjone) pro is omnia que superius legitur, idest den(arios) Ven(eticos) quatuor tantum. Pro quia recepi caltjarii nomine, idest libro uno pro den(ariorum) Ven(eticorum) libras tres. Ita et post transitum nostrum corum supra nominati petitoris seo filiis et nepotibus nostris, munimine expleto quandoque Dominus placuerit, tunc totjens dicta res que superius legitur restauratas, defensata et in omnibus melioratasque fueri ad ius dominiumque suprascriptum mon(asterium) vestrum, cuius est iura et proprita, modis omnibus revertuntur dominium et potestate. QUOD SI QUOD absi et avertas divina potentja et omnia que superius legitur non observavero vel adinplevero et contra ec ire vel agere aut contendere voluero per quelibet modum vel titulum, atestatjone confirm(o), quia daturo vos esse promisistis ego suprascripto abbas una cum nostris sucessoribus nobis nostrisque filiis et nepotibus nostris ANte omnis litis initjum aut interpell(atjonem) pene nomine auri untjas tres, manente anc petitjone in sua firm(itate). Gregorius in Dei nomine tabell(ionem) Ravennas scribendum rogavi, sup die et mense, indi(tjone) suprascripta quintadetjma, Rav(enne). ✠ Ioh(anne)s filius q(uon)d(am) Ioh(anni)s [u]ic(z) pag(ine) peticionis ut sup(erius) l(egitur) a me facta s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, pp. 444-446, n. 200.