Naranzi, Memorie, cc. 79v-80v (Mezzetti, Le carte, pp. 447-450, n. 201)
source date: [1047 April 9] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Heinricus divina clementia Romanorum imperator augustus. Si circa sanctorum loca beneficia condigna impendimus, hoc nostram imperialem maiestatem condecere credimus, insuper et aeterna premia nos inde adipisci confidimus. Quapropter omnium Christi nostrorumque fidelium universitatem scire volumus, qualiter nos per interventum dilectê nostrê coniugis Agnetis et Herimanni Coloniensis archiepiscopi nostri scilicet archicancellarii et Heinrici dilecti cancellarii cêterorumque familiarium nostrorum abbatiam Sanctê Mariê in Pomposia de antecessore nostro imperatore Ottone a Frederico Ravennatis Ecclesiê archiepiscopo iuxta utriusque placitum ad imperialis subiectionem proprietatis concambitam, ac postea ab Heinrico nostro altero antecessore corroboratam et ab Ugone marchione magnifice ditatam et in nos successione imperii et legali iure hereditatam et ad nostrê dominationis manus receptam cum omnibus suis pertinentiis, quicquid videlicet predicta abbatia per aliquod munimen cartarum vel traditionum detinet vel eidem pertinet ab Ecclesia Romana et Ravennate aut ab aliqua alia, seu etiam quicquid iure proprietatis detinet aut acquirere in futuro potuerit, id est totam insulam integram: a primo latere Pado percurrente in mare, secundo latere litus maris, tertio latere Gauro; et piscaria quê vocatur Volana cum portu integro, a rivo Badarino usque in mare, et massam quê dicitur Lacus Sanctus cum piscaria quê vocatur Tidini, a primo latere fundo qui vocatur Grecolê et fundo qui vocatur Corna Cervina et fluvio qui vocatur Cisi et canale qui vocatur Curlo, a secundo valle quê vocatur Farullê et fluvio qui vocatur Conca Agathê descendente in Gaurum, a tertio latere ipso Gauro, a quarto vero Pado percurrente; insuper curtem unam integram quê vocatur Hustolatus cum plebe sua et aliam quê vocatur Baoria et curtem aliam quê vocatur Ultra canale, cum omnibus ad monasterium Sanctê Mariê in Xenodochio pertinentibus et cum omnibus quê predictê abbatiê Ugo marchio filius Uberti dedit, quicquid etiam habet aut acquirere potest infra Padum et Attesin fluvium vel infra Padum et Sandalum et quantacumque in apostolicê sedis privilegio releguntur, verum etiam queque habet aut acquirere potest in civitate Ravenna et infra totum comitatum Comacliensem et Gavellensem et Ferrariensem et Bononiensem et Mutinensem et Corneliensem et Faventinum et Liviensem et Pupiliensem et Cesenatem et Monteferetranum et Ariminensem et Pensauriensem et Fanensem et Urbinatem et Castellanum et Perusinum et in omnibus quoque locis, cum areis, edificiis, castris, capellis, silvis, pratis, pascuis, salictis, olivetis, vineis, montibus , planitiebus, aquis aquarumque decursibus, piscationibus, venationibus , salinis et cum omni utilitate quê vel nominari vel scribi possit, ab omni subiectione archiepiscoporum excutimus, ut regalis in perpetuum sit nullis dominantium personis subiecta. Sint monachi eius ab omni secularis servitii infestatione securi et ab omni angaria cum suis hominibus remoti; qui de suis qualem voluerint abbatem eligant ab episcopo Comacliensi consecrandum, qui, si sibi pro pecunia vel aliqua humana potestate molestus esse voluerit, veniat ad archiepiscopum Ravennatem ab eo benedicendus, et si hoc in isto quod in primo invenerit, ad qualemcumque episcopum voluerit causa consecrationis properet. Si quis autem hoc preceptum fregerit, componat ducentas libras auri cocti, medietatem camerê nostrê et medietatem prelibato monasterio. Quod ut verius credatur, hanc imperialem paginam manu propria roboratam sigillari iussimus. Signum domni Heinrici secundi Romanorum invictissimi imperatoris augusti. Heinricus cancellarius vice Herimanni archicancellarii recognovi. Data V id. apr. anno dominicae incarnationis MXLVII, indictione XV, anno autem domni Heinrici tercii ordinationis eius XVIII, regnantis quidem VIII, secundi imperantis primo. Actum Ravenne; in Dei nomine feliciter amen.

Mezzetti, Le carte, pp. 447-450, n. 201.

Enrico III conferma a Pomposa i diritti, le dipendenze, la libera elezione dell'abate e prende il monastero sotto la sua tutela. Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Naranzi nel XVIII secolo (Naranzi, Memorie, cc. 79v-80v, da A perduto).